Temizleyip, ayıklayıp krizi aşarız

Hürriyet Haber
06 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Aralık 2000 - 00:01

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ekonomideki çalkantıyı, ‘hastalıklardan beslenenlerin’ yarattığını belirterek, ‘‘Bugünden itibaren yaşanan sıkıntıların bazı ‘temizlikler ve ayıklanmalardan' geçilerek aşılacağını, herşeyin yoluna girdiğini göreceksiniz’’dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ekomonide yaşanan sıkıntıların ‘bazı ayıklamalardan' sonra aşılacağı sinyalini verdi. Yılmaz, bu konuda uluslararası kuruluşların desteğinin de tam olduğunu belirtirken, çalkantıyı ‘hastalıklardan beslenenlerin' yarattığını söyledi.

Yılmaz, partisinin grup toplantısında, ANAP'ın ‘Ekonomi yönetimindeki sıkıntıları sık sık dile getirdiğini, koordinasyonsuzluğun giderilmesini istediğini ve ekonomideki zayıf halkalara dikkat çektiğini' söyledi. Yılmaz, bazı konularda geç kalındığı konusunda ortaklarına üstü kapalı sitemde bulunurken, şunları söyledi:

Ekonomideki en zayıf halkalar ise bankacılık sisteminde. Gelinen noktada Türkiye ekonomisi bir çalkantı içindedir. Bu reel unsurlardan değil, daha çok psikolojik faktörlerden kaynaklanan bir çalkantıdır. Reeel unsurlara dayanan çalkantıları engellemek daha kolaydır. Bu sıkıntılar mutlaka aşılacaktır. İki büyük deprem geçiren Türkiye'nin ekonomisi bunu aşabildiğine göre bugün yaşananları daha kolay aşacaktır. Bilmeyenlere, öğrenmek istemeyenlere ve bilmemezlikten gelenlere bir kez daha hatırlatıyorum; ekonomik istikrar programı temel tercihimizdir. Böylesine önem verdiğimiz risk üstlendiğimiz programın etkisiz hale getirilmesine asla izin vermeyiz. Ekonomik işleyişin içinde olan herkes, bunu böyle bilmelidir ve ona göre hareket etmelidir. Bu konuda tüm ortaklarımızın güçlü bir desteği sözkonusudur ve devam edecektir.

Uyguladığımız istikrar programının temel amacı, TÜrk ekonomisinin kronik hale gelen sorunlarını çözmektir, bunun başında da enflasyon gelmektedir. Sistemin işleyişini bozan, deforme unsurlar birer birer temizleniyor. Bankalar operasyonunun asıl nedeni, ekonominin hastalıklarından beslenenlerdir. İşler düzeldikçe bunların hayat alanı daralıyor. Yaşanan çalkantının nedeni, ekonominin hastalıklarından beslenenlerin son çırpınışlarıdır.

Uygulamadığımız ekonomik programdan en ufak bir taviz sözkonusu değildir. ANAP olarak tüm gönlümüzle bu programın arkasındayız. Yapılması gereken ekonominin zayıf yönlerini güçlendirmektir. 2001 yılında programın ikinci safhasına geçilecektir. Bugünden itibaren yaşanan sıkıntıların, bazı ‘temizlikler ve ayıklanmalardan' geçilerek aşılacağını, herşeyin yoluna girdiğini göreceksiniz. Bu konuda uluslararası kuruluşlarda üzerine düşen desteği sağlayacaktır.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı