Temizel'in numara uyarısı

Hürriyet Haber
04.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, ‘‘vergi numarası’’ genelgesi yayınladı. Genelgede her vergi dairesinin numara vereceğini ve vatandaşların hiçbir şekilde başka bir vergi dairesine gönderilmeyeceğini belirtildi.

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, her vergi dairesinin vergi numarası vereceğini ve numara için gelen vatandaşı hiçbir şekilde başka daireye göndermeyeceğini bildirdi. Taşıt alım ve satımları ile şirketlerin ortak ve yöneticileri için getirilen vergi numarası zorunluluğu, ilk gün vergi dairelerinde büyük bir yoğunluğa neden olurken, Maliye'yi de yeni önlemler almaya yöneltti.

Maliye Bakanı Temizel, valiliklere, defterdarlık ve gelir müdürlüklerine bir uygulama genelgesi göndererek, vergi numarası konusunda vatandaşlara her türlü kolaylığın gösterilmesini istedi. Temizel, genelgede şu görüşlere yer verdi:

Tebliğ kapsamındaki işlemlere taraf olacak kişilerin, bu işlemleri yapmadan önce vergi numarası almak üzere ilinizdeki herhangi bir vergi dairesine müracaat etmeleri halinde, yetki alanına girip girmediğine bakılmaksızın en kısa sürede vergi numarası verilecek ve bu hususta vatandaşlara her türlü kolaylık gösterilecektir.

Vatandaşın vergi numarası isteme nedeni, süreksiz yükümlülükler vergi dairelerince yapılması gereken işlemlerden olsa dahi her vergi dairesi vergi numarası verecek, vatandaş hiçbir şekilde başka bir vergi dairesine gönderilmeyecektir.

Vergi dairesi müdürleri, vergi numarası verme işlemlerini bizzat koordine edecek, uygulamaları takip edecek ve doğacak aksaklıklardan sorumlu olacaklardır.

Vergi numarası almak için müracaat edilmesi yeni bir mükellefiyet tesisi olmayıp, sadece o işlemin gerçekleştirilmesi için gerekli görülen bir ön şarttır. Bu nedenle, vergi numarası almak üzere gelen vatandaşlardan nüfus cüzdanı dışında hiçbir belge istenmeyecektir.

Vergi daireleri vergi numarası için müracaat eden herkese vergi numarası vereceklerdir. Konunun defterdarlıklarca hassasiyetle takip edilmesini önemle rica ederim.

Vergi numarası 6 milyonu aştı

Gelirler Genel Müdürü Nevzat Saygılıoğlu, vergi numarası uygulaması ve gelir vergisi beyan döneminin en iyi şekilde geçirilebilmesi için bütün gelir teşkilatını seferber ettiklerini bildirdi. Saygılıoğlu, vergi numaralı mükellef sayısının 6 milyon 200 bine ulaştığını, bu şekilde mevcut mükelleflerin yüzde 60'ına vergi numarası verildiğini söyledi. Amaçlarının kayıtlı mükelleflerin tümüne numara verilmesi ve milyarlarca lira gelir elde edip de, tek kuruş vergi ödemeyenlerin belirlenerek, bunların da mükellef yapılması olduğunu kaydeden Saygılıoğlu, bu konuda gereken ne ise yapacaklarını ifade etti.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı