Temizel'den ilk 4 veto

Hürriyet Haber
24 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 24 Aralık 2000 - 00:01

BDDK Başkanı Zekeriya Temizel, bankacılık sektörüne yeni gireceklerde aradığı koşulları sıkı tutacağının ilk işaretini verdi. BDDK'dan Fon'daki 8 bankaya talip olmak isteyen 18 yatırımcı kuruluştan 4'üne ‘‘Size bankacılık izni veremeyiz’’ yanıtı çıktı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Zekeriya Temizel, bankacılık sektörüne yeni girişlerde de işi sıkı tutacağının ilk önemli işaretini Fon'daki bankalarla verdi. BDDK, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesinden bulunan 8 bankaya talip olan 18 yatırımcıdan 4'üne, ‘‘Siz banka sahibi olacak koşullara sahip değilsiniz’’ yanıtı verdi. BDDK, bu taliplilerin ticari itibarını zedelememek için isim açıklamamaya özen gösterdi. Ancak, BDDK açıklaması dikkatle incelendiğinde, reddedilen yatırımcılardan 2'sinin yabancı kuruluşlar olduğu ortaya çıktı.

BDDK'dan dün akşam saatlerinde yapılan yazılı açıklamada, Fon'daki 8 bankayı almak üzere 18 yatırımcı kuruluşun başvuruda bulunduğu belirtildi. 5'i yabancı olan bu yatırımcı kuruluşlarla ilgili incelemeler 22 Aralık Cuma akşamına kadar sürdürüldü.

BDDK'dan yapılan açıklamada, Fon'daki 8 bankanın hisselerini satın almak isteyen yatırımcıların ‘‘banka sahibi olacaklarda aranacak koşulları taşıyıp taşımadıklarına ilişkin’’ değerlendirmenin tamamlandığı belirtildi. Daha önce banka sahibi olmak için 16 yatırımcının başvurduğunun duyurulduğu hatırlatılan açıklamada, buna ilişkin açıklamadan sonra postadan 2 talep daha geldiği ifade edildi.

BDDK, Fon bünyesindeki bankalara talip olmak isteyen 11 yatırımcı kuruluşa vize verdi. 3 kuruluştan ek bilgi isteyen BDDK, 4 yatırımcı kuruluşa da ‘‘Siz belirlenen koşullara uygun değilsiniz’’ yanıtını verdi.

BANKA SEÇİMİ 2 OCAK'TA

Fon bankalarının hisselerini satın almak üzere Kurum'a başvuran 5'i yabancı 18 yatırımcıdan, 2'si yabancı 11 yatırımcının banka sahibi olmak için aranan koşulları taşıdıkları vurgulanan açıklamada, 1'i yabancı 3 yatırımcı hakkında ek olarak alınacak bilgilerden sonra son kararın verileceği ifade edildi. Geri kalan 4 yatırımcının ise banka sahibi olacaklarda aranacak koşulları taşımadıkları ifade edildi.

Uygun görülen yatırımcıların 2 Ocak'tan itibaren Fon'a ilgilendikleri banka veya bankaları bildirecekleri ve yapılan gizlilik anlaşmalarından sonra gereken incelemeleri yapabilecekleri bildirildi.

Fon'un vitrine çıkardığı bankalar

Türkbank

Bankekspress

İnterbank

Sümerbank

Egebank

Yaşarbank

Esbank

Yurtbank

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı