Temizel: ‘Naylon fatura holding’ var

Hürriyet Haber
11 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 11 Eylül 1998 - 00:01

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, mali milat ilan edilen 30 Eylül'de bankalara yapılan blokajdan sonra kimsenin geriye dönük inceleme yapmayacağı garantisi verdi. Türkiye'de ‘naylon fatura holding’ olduğunu belirten Temizel, ‘‘Kara para olayının vergilendirmeyle hiçbir ilgisi yok’’ dedi.

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, kara para olayının vergilendirme konusuyla hiçbir ilgisinin bulunmadığını belirterek, ‘‘Bizim amacımız Türkiye'yi kara para aklayan mevzuata kavuşturmak değildir’’ dedi. Temizel, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİB) tarafından İstanbul'da düzenlenen vergi bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, her türlü kazancın vergiye tabi tutulması ilkesini getirdiklerini ve artık yükümlülerin vergiden kurtulma olanağı kalmadığını, herkesin vergi vereceğini söyledi.

‘‘Türkiye'de ‘naylon fatura holding' olduğunu hepimiz biliyoruz’’ diyerek konuşmasını sürdüren Maliye Bakanı, ‘‘Bütün bunları resmi belgeler haline getirmeliyiz. Başka türlü vergi sistemi kurulamaz’’ dedi. Kayıtdışı sisteminin kayıt altına alınması için önümüzde 4 ay bulunduğuna işaret eden Temizel, ‘‘Mali milat ile stok ve stoksuzluk kavramlarını çok önemli buluyorum. Bu dönemi sancısız olarak geçilmesi gerekiyor’’ diye konuştu.

BİZ DE ÇOK ŞAŞTIK

Bakan Temizel, kayıt dışı ekonominin ulaştığı boyutun korkutucu olduğunu vurguladı. ‘‘İtiraf edeyim ki Türkiye bizim bile tahammül edemediğimiz boyutta bir kayıtdışı ekonomi ile karşı karşıya’’ diyen Temizel sözlerini, şöyle sürdürdü: ‘‘Nitekim yasa çıktıktan sonra çek ve senetlerin boyutlarını öğrendik. Tahmin ediyorduk ama bu boyutta olduğunu bilmiyorduk. Şu anda Türkiye'nin kayıt dışı iki gün vadeli çek ve senetlerin boyutları hangi olayla karşı karşıya olduğumuzu somut bir şekilde gösteriyor.’’

Temizel ayrıca, Rusya krizi gerekçe gösterilerek yeni Vergi Kanunu’nun ilkelerinden ve özünden taviz verilemeyeceğini söyledi.

KARA PARA AKLANIR MI?

Temizel, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘‘Herkesin kafasındaki soru, kaynağı suç olan paralar bu şekilde aklanır mı? Bizim amacımız Türkiye'yi kara para aklayan mevzuata kavuşturmak değil. Bizim böyle bir iddiamız ve amacımız olamaz. O vergi yasalarının dışında kendi sürecini kendisi devam ettiren bir süreçtir. Konular mahkemeye intikal ettiğinde, mahkeme, hakim, olayı, olaydan elde edilen menfaati tesbit eder veonları müsadere eder. Onun bir yerde beyan edilip edilmemesi önemli değil. Ona karşılık gelen unsuru hakim zaten alır. Bu olayın bizim vergilendirme konumuzla hiçbir ilgisi yok.’’

GARANTİ VERİYORUM

Maliye Bakanı Temizel, eldeki bilgilerinden hareket ederek başka bir yasayla da herhangi bir soruşturma, inceleme yapılmayacağını taahhüt ettiklerini belirterek, ‘‘Bunun garantisini de veriyorum’’ dedi. Getirilen mali milat düzenlemesinin tamamen bu nitelikte olduğuna işaret eden Temizel, ‘‘Çok ayrıntılı bir tebliğ düzenlemesi yaptık’’ dedi.

Temizel, düzenlemeyle, vergiyle ilgili bir yükümlülükten gelecekte vatandaşları kurtarmak olduğunu belirterek, ‘‘Bunu yaparken asla bir af çıkarmadık’ diye konuştu.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı