Temizel: Biz ortama uyduk

Hürriyet Haber
05.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanı Zekeriye Temizel, banka ve finans kesimi lehindeki kararların tamamen konjonktürel nedenlerden kaynaklandığını, Vergi Reformu Yasası'nın temel ilkelerine uygun olduğunu bildirdi.

Temizel, Gelirler Genel Müdürü Nevzat Saygılıoğlu ile birlikte Bursa'da Vali Orhan Taşanlar'ı ziyaret ederken, gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, hükümetin hisse senedi, hazine bonosu, tahvil ve bankacılık gelirlerinde alınan vergilerin düşürülmesi yönünde aldığı kararların, para ve sermaye piyasasında ortaya çıkan sorunlardan kanaklandığına işaret etti.

Kararların, Vergi Reformu Yasası olarak bilinen ve vergi yasalarında değişiklik yapan yeni yasa hükümleri ile çelişmediğini, yasada hükümete bazı yetkiler verildiğini kaydeden Temizel, şunları söyledi:

‘‘Bir yasa hükümet kararıyla değişemez. Hükümet, piyasadaki ve ekonomideki dalgalanmalara göre, belirli yetkiler çerçevesinde bazı önlemler aldı. Eğer bazı sorunlar ortaya çıkarsa, sizin de bir önlem almanız gerekir. Vergi kanunlarında, konjonktüre göre gereken düzenlemeleri yapabilmeniz, gereken önlemleri almanız gerekir. Yasada, konjonktüre göre gerekli kolaylık ve esneklikleri sağlayacak hükümler var. Hükümet bunları kullanmıştır. Bunların kullanılması, yine gerektiği zaman olacaktır. Aksi taktirde, bu tür ekonomik olaylar karşısında, hiçbir şey yapmadan seyirci konumuna düşer. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Bu anlamda hükümet kararlarında Vergi Yasası'nın temel ilkeleri ile çelişen birşey yoktur. Yasada olmayan herhangi bir düzenleme zaten mümkün değildir. Doğrudur, bu alanda bazı yasa değişikliği önerileri de var. Bu önümüzdeki günlerde gerçekleşecektir. Yapılan, konjonktürde meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bir ortamdaki doğrunun daha değişik bir ortamda, değişik bir şekil alması ile ilgili bir olaydır.’’


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı