Temizel: Beklemeyin Mali Milat ertelenmeyecek

Hürriyet Haber
24.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Mali milat uygulamasının kesinlikle ertelenmeyeceğini belirten Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, ‘‘Vergi yasalarının ertelenmesi demek, Türkiye'nin umudunun ertelenmesi demektir’’ dedi.

İSTANBUL Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (İSMMO) tarafından düzenlenen ‘‘Yeni Vergi Yasası Sorunlar ve Çözümleri’’ konulu panelde kouşan Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, ‘‘Mali Milat 30 Eylül tarihidir ve ertelenmeyecektir. Vergi yasalarının ertelenmesi demek Türkiye'nin umudunun ertelenmesi demektir’’ dedi. Herkesin ‘‘Mali Milat’’ı çok iyi değerlendirmesi gerektiğini söyleyen Temizel, bundan yararlanan kişilerin geçmişe ilişkin vergileme yükümlülüğünün ortadan kalkacağını söyledi. Temizel, ‘‘Bu kişiler ileride bir sorunla karşılaşmayacaktır’’ diye konuştu.

HESAP AÇIN

Mali Milat'ta temel hedeflerinin bugüne kadar vergilendirilmeyen kıymetlerin kayıt altına alınması ve vergilendirilmesi olduğunu söyleyen Temizel, yasanın mantığı gereği küçük esnaf ve küçük gelirlerle uğraşılmayacağını belirtti.

Mali Milat'tan yararlanmak isteyen vatandaşların bir banka şubesinde hesap açmalarının yeterli olacağını vurgulayan Temizel, ayrıca stok affından yararlanmak isteyenlerin de 31 Ekim tarihine kadar başvuru yapabileceklerini ve yeni vergi yasası ile stokların kayda alınması işleminin naylon fatura düzenlenmesinden daha ucuza geleceğini söyledi.

Mali milat dolayısıyla çeşitli yöntemlerle vergi kaçırmak isteyenlerin takibe alınacağını belirten Temizel, bu kişilere gereken cezanın verileceğini söyledi.

Değişik kesimlerle yapılan vergi yasası görüşmelerinin yasanın delinmesi anlamına gelmediğini belirten Temizel, yasanın aslında ve ilkelerinde herhangi bir değişikliğin olmadığına işaret etti. Temizel, ancak vergi alırken belirli sektörlerle görüşme yapma ihtiyacının doğduğunu ve bu görüşmeler sonucunda gerekli olan esnekliklerin sağlandığını ifade etti. Temizel, ‘‘Bu geri adım olarak yorumlanamaz’’ dedi.

HERKESTEN VERGİ

Yeni vergi yasalarının çıkartıldığı dönemde Türkiye, kamu harcamalarını vergi gelirleriyle finansa edemez haldeydi diyen Temizel, konuşmasına şöyle devam etti:

‘‘Bu gerçek ışığında yeni vergi yasalarını çıkarttık. Türkiye'de herkes ‘vergi alınsın ama bizden alınmasın' diyor. Vergi zaten yıllardır belirli kesimlerden alınıyor. Bu kesimlerin de artık daha fazla vergi verecek hali kalmadı. Türkiye'de herkesten vergi alınacaktır. Herkesten vergi alınması demek ekonomik faaliyetin son bulması anlamına gelmiz. Bazı esneklikler getirilerek vergi kanunu uygulanmalıdır. Aksi takdirde adaletli vergi toplayamayız. Her türlü ekonomik faaliyetten makul oranda vergi alacak bir sistem gerekir. Aksi takdirde hiç kimseden vergi alınamaz.’’


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı