Temizel bankalara göz açtırmayacak

Hürriyet Haber
23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

IMF'ye verilen 3. Ek Niyet Mektubu'nda, bankalarda açılan mevduat ve kredilere sağlanacak garantinin, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'nın ödeme kabiliyetini yitirmiş bankalara müdahalesinden sonra işlerlik kazanacağı bildirildi.

Mektupta, Hükümet'in geçici olarak tam güvenceye alındığını duyurduğu, bankacılık sektöründeki bütün mevduatların ve kreditörlere ilişkin garantinin, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yönetileceği açıklanarak ‘‘Bu garanti, ödeme kabiliyetini yitirmiş veya diğer çeşitli taahhütlerini yerine getiremeyen bankalara BDDK'nın müdahalesi ile işlerlik kazanacaktır’’ denildi.

Mektubun 50. maddesindeki taahhüdün yanısıra, 56. maddede de ‘‘Bankacılık Kanunu'nun öngördüğü üzere, gelecekte müdahale edilebilecek herhangi bir banka’’ ifadesine yer verilmesi dikkat çekti.

Başbakan Bülent Ecevit'in iki hafta önce ‘‘bankalardaki tüm mevduat ve kredi işlemlerinin garanti altına alındığı’’yönündeki açıklaması uzun bir süre tartışılmıştı. Niyet Mektubu, bu ifadeye açıklık getirirek, bu garantinin hukuki çerçevesi üzerinde bir çalışma yapıldığını bildirdi. Niyet Mektubu'nda bu çalışmanın 15 Ocak 2001 tarihine kadar kamuoyuna duyurulacağı açıklandı.

Niyet Mektubu'nda BDDK'nın kararlığlı vurgulanarak ‘‘Banka başarısızlıklarını devlete ve TMKSF'ye olan maliyetini asgariye indirmek amacıyla kanunu gerektirdiği gibi, ödeme kabiliyetini yitiren herhangi bir bankalara anında müdahale etmeye kararlıdır’’ denildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı