BURSA HABERLERİ

Temiz Deniz İçin Mudanya’ya 100 Milyonluk Yatırım

IHA
20.08.2015 - 14:09Son Güncelleme :

GEMLİK KÖRFEZİ BAŞTA OLMAK ÜZERE BURSA SAHİLLERİ İLE SAHİLLERE ULAŞAN DERELERİ KİRLİLİKTEN ARINDIRMAK İÇİN 1 YIL İÇİNDE 400 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, PROJENİN MUDANYA BÖLGESİNİ KAPSAYAN 100 MİLYON TL’LİK YATIRIMDA ÇALIŞMALARA HIZ VERDİ.

IHA

Gemlik körfezi başta olmak üzere Bursa sahilleri ile sahillere ulaşan dereleri kirlilikten arındırmak için 1 yıl içinde 400 milyon TL’lik yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi, projenin Mudanya bölgesini kapsayan 100 milyon TL’lik yatırımda çalışmalara hız verdi. Mudanya, Güzelyalı ve Altıntaş’a terfi istasyonu, Aydınpınar’a da arıtma tesisi yapılacak olan projede Mudanya terfi istasyonunda inşaat çalışmaları hız kazandı. Çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çalışmalar tamamlandığında kanalizasyon atıklarının arıtılarak, normal su olarak derin deşarjla denize bırakılacağını söyledi.
Bursa’nın deniz turizminden hak ettiği payı alması için 115 kilometresi deniz, 170 kilometresi de göl sahili olmak üzere yaklaşık 300 kilometrelik sahil bandından çevre düzenlemesi çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, diğer tarafından deniz suyunun kirlilikten arındırılması için de dev projeleri devreye alıyor. Gemlik körfezi, Mudanya ve Karacabey Sahilleri ile bölgedeki dereleri kirlilikten arındırmak maksadıyla 1 yıl içinde 400 milyon TL’lik yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi, projenin Mudanya ayağını oluşturan 100 milyon TL’lik yatırımlara da hız verdi. Proje kapsamında Mudanya, Güzelyalı ve Altıntaş’a terfi istasyonu, Aydınpınar’a Arıtma tesisi ve 42 kilometrelik ana kanalizasyon hattı imalatı yapılırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ile birlikte Mudanya Terfi İstasyonu inşaatında incelemelerde bulundu.
Sahil bölgesindeki yerleşim alanları çevredeki sanayi tesislerinin atıklarının derelerle sahillere ulaşması yüzünden bölgede önemli bir kirlilik yaşandığını ifade eden Başkan Altepe, 3 terfi istasyonu, 1 arıtma tesisi ve 42 kilometrelik hat imalatı ile bu meseleye köklü çözüm üreteceklerini söyledi. Sadece Mudanya bölgesinde hayata geçirilen yatırımın 100 milyon TL’yi bulduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Bir yıl içinde sahillerimizin ve derelerimizin temizliği için 400 milyon TL’lik yatırım yaptık. Artık gerek evsel gerekse sanayi atıkları doğrudan derelere ve denize deşarj edilmeyecek. Atıklar Mudanya, Güzelyalı ve Altıntaş terfi istasyonlarında toplanacak. Daha sonra da Aydınpınar’a yapılacak arıtma tesisine yönlendirilecek. Buradan da arıtıldıktan sonra normal su olarak derin deşarjla denize ulaşacak. Böylelikle deniz suyu kirlilikten arınacak” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Temiz Deniz İçin Mudanya’ya 100 Milyonluk Yatırım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ağustos 2015 tarihinde saat 14 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Temiz Deniz İçin Mudanya’ya 100 Milyonluk Yatırım haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Mart 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:54
 • Guneş
  07:17
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  19:11
 • Yatsı
  20:29
Sayfa Başı