Temesist Japonlarla ortak oldu

Hürriyet Haber
01 Ekim 2011 - 13:49Son Güncelleme : 01 Ekim 2011 - 13:49

Suudi Arabistan, Çin, Rusya, Hollanda, Kenya ve Sudan’da yaptıkları depolama sistemleri ile yabancıların ilgisini çeken Temesist Raf, bu kez Japonlarla ortaklık protokolü imzalayarak, Türkiye’nin en büyük akıllı depo sistemlerini kuracak.

Depo ve raf sistemleri alanında faaliyet gösteren Temesist, Japonya’nın otomasyon devi Muratec Machinery’den ortaklık teklifi aldı. Geçtiğimiz günlerde ortaklık protokolünü imzalayan Temesist ve Japonya ortağı Türkiye’nin en büyük akıllı deposunu kurmak için anlaştı. Başta Suudi Arabistan, Rusya, Kenya, Sudan, Irak ve Cezayir olmak üzere toplam 50 ülkeye ihracat gerçekleştiren Temesist Depo ve Raf Sistemleri 2011 yılı sonunda cirosunu yüzde 65 oranında artırmayı hedefliyor.

Kazakistan’ın depoları da Temesist’ten

2 milyon dolarlık Kazakistan projesini tamamladıklarını belirten Gül, “Ülke’nin en büyük depolama sitemini kurduk. Kazakistan’ın Türkiye için iyi bir pazar olduğunu düşünüyoruz, önümüzdeki dönemde ise Kazakistan üzerinden Rusya ve Türkmenistan pazarlarına açılmayı planlıyoruz” dedi. Irak’ın karışık dönemlerinde iş bağlantıları için Bağdat’a gittiklerini belirten Gül, Irak’daki raf sektörü için iyi bir pazar olduğunu ve Basra’da depolar kurduklarını açıkladı. Basra’nın ardından Bağdat projelerine geçiş yapacaklarını da vurgulayan Gül, “Sektörde Çin ciddi bir rakip. Yine de ürün kalitesinden dolayı müşteri dönüp dolaşıp bize geliyor” dedi.

Amerika’yı yeniden keşfedecek

2012 yılında Amerika’daki pazarda yerlerini almak istediklerini açıklayan Gül, “Avrupalı ülkeler sıkıntıda olduğu için 2012 hedeflerimizi Amerika’ya yönelttik. Amerika’dan gelen talepleri değerlendirmeye başladık. Avrupalı tüm rakiplerimiz orada, pazarda olmak bizim için büyük bir avantaj olacak” değerlendirmesinde bulundu. İnternet sitelerini Türkiye’den sonra en çok tıklayan ikinci ülkenin Amerika olduğuna dikkat çeken Gül, Amerika’dan ciddi anlamda ilgi gördüklerini belirterek, “Biz de Amerika’yı yeniden keşfedeceğiz. Temesist olarak 2012 yılında Amerika’daki sektör fuarlarına katılmayı planlıyoruz” dedi.

 Yeni Zelanda ve Senagel’de yeni projeler

Gül, Yeni Zelanda ve Senegal’de 4 milyon dolarlık yeni gıda depoları kuracaklarını açıkladı. Arap Baharında Suriye ve Libya’dan etkilendiklerini belirten Gül, “Arap Baharı Libya kapısını kapatsa da önümüzdeki dönemde Libya’dan geri dönme umudumuz var. Suriye’de ki bazı projelerimizde iptal oldu. Biz de Cezayir ve Senegal’e yönelerek şube açtık, projelerimizi o bölgelerde sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Bilecik’teki fabrikadan 50 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Gül, Avrupa’nın tüm yapı marketlerine de Temesist raflarının gittiğine dikkat çekti. Bilecik’teki üretim tesislerini büyütmek için çalışmalara başladıklarını belirten Gül, “Fabrikamız 5.000 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 16.500 metrekarelik bir alanda kurulu. Fabrikamıza 5.000 metrekarelik bir kapalı alan daha ilave yaparak fabrikamızı büyüteceğiz” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı