Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Temenni ediyorum yanlıştan bir an önce dönülür'

  Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
  11 Mayıs 2017 - 00:28Son Güncelleme : 11 Mayıs 2017 - 00:29

  CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, YPG’ye ağır silah yardımında bulunma kararı alan ABD’ye sert uyarılarda bulunarak, “Temenni ediyorum yanlıştan bir an önce dönülür” dedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma‘yı Cumhurbaşkanlığı’nda resmi törenle karşıladı. Erdoğan ile Koroma, başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Tören öncesinde iki ülke arasında diplomatik pasaportlulara vizelerin karşılıklı olarak kaldırılması anlaşması imzalandı. Erdoğan, törende özetle şu mesajları verdi:

  TERÖR ÖRGÜTLERİ KAOSU FIRSATA ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYOR
  “DEAŞ, El Kaide, YPG-PYD gibi terör örgütlerinin Suriye’deki kaosu fırsata çevirmeye çalıştığını görüyoruz. Türkiye olarak başından beri tavrımızı demokrasiden, meşruiyetten, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasından yana koyduk. Bizim Suriye sınırımız 911 kilometre, Irak 350 kilometre. Böyle bir sınırdaş konumunda olduğumuz ülkede şüphesiz ki bizleri rahatsız eden terör eylemleri zaman zaman tehdit oluşturan bu terör eylemlerine karşı uzun zaman sabrettik. Ama belli noktadan sonra artık sabrın sonu geldi ve atılması gereken adımları atmaya başladık. 

  İYİ-KÖTÜ TERÖRİST AYRIMINA GİDİLEMEZ
  Terör örgütleri arasında ayrım yapılmaması gerektiğini iyi terörist, kötü terörist böyle bir ayrıma gidilemeyeceğini ortaya koymaya çalıştık. Suriye’deki cinayet şebekelerinin tamamına karşı kararlı şekilde mücadele yürüttük, yürütüyoruz. DEAŞ terör örgütüne şu ana kadarki en büyük zaiyatı verdiren Fırat Kalkanı Harekâtı bu tavrımızın en somut örneğidir.

  MÜTTEFİKLERİMİZ BİZİM YANIMIZDA YER ALMALI
  Bu harekât DEAŞ’la mücadele için bir başka terör örgütüne muhtaç olunmadığını dünyaya ispat etmiştir. Hangi gerekçeyle olursa olsun DEAŞ’la mücadele bir başka terör örgütüyle yürütülmemelidir. Böyle bir adım Suriye’nin ve bölgenin geleceğini tehlikeye sokacaktır. Geçmişte atılan yanlış adımların Suriye’yi getirdiği durum ortadadır. Suriye ve Irak’ta her gelişme bizim için doğrudan milli güvenlik meselesidir. Bizler müttefiklerimizin terör örgütlerinin değil bizim yanımızda yer almayı tercih edeceklerine inanmak istiyoruz.

  ENDİŞELERİMİZİ TRUMP’A BİZZAT İFADE EDECEĞİM
  Bu konudaki tavrımızı, alınan kararlar ilgili endişelerimizi 16 Mayıs’ta Başkan Trump’la yapacağımız görüşmelerde ayrıntılı şekilde kendilerine de bizzat ifade edeceğim. Aynı şekilde 25 Mayıs’ta Brüksel’de toplanacak mini NATO Zirvesi’nde de müttefiklerimizle konuyu masaya yatıracağız. Bu temasların bölgenin istikrarını garanti altına alacak, Suriye’nin gerçekleriyle uyumlu bir sonuca ulaşmamızı sağlayacağına inanıyorum. Temenni ederim ki şu ana kadar ortaya konulan, ifade edilen bazı gerçeklerden Amerika’ya gitmeden bir an önce dönülmüş olur. 

  SINIR İLLERİMİZDE ŞEHİTLERİMİZ OLDU
  Bizim bütün sınır boylarımızdaki vilayetlerimizde şehitlerimiz oldu. Bunları tüm ailelerini burada güvenlik altına almak için mücadeleyi veren biziz. Biz Suriye’nin bölünmesine, parçalanmasına karşı olduğumuzu her an, her zaman söyledik. Bundan sonraki süreçte bunun aklıselim ile çözülmesinden yana olduğumuzu tekrar ifade ediyorum. Temenni ediyorum ki yanlıştan bir an önce dönülür.”  

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı