ANKARA HABERLERİ

Temelli susuz

Hürriyet Haber
22.05.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Yeni yasayla Sincan’a bağlanması planlanan Temelli’nin mahalleleri yıllardır susuzluktan kıvranıyor.

Hürriyet Haber

Günde 10 dakika akan suyla tüm ihtiyaçlarını gidermeye çalışan Temellili vatandaşlar, "Susuzluk canımıza tak etti" diye isyan ediyor. 

TEMELLİ Beldesi’ne bağlı mahalleler yıllardır suya hasret kaldı. Temelli Beldesi’ne bağlı başta Beyobası Mahallesi olmak üzere, Türkobası, Girmeç, Ücret, Çokören, Malıköy, Hisarlıkaya ve Alagöz mahalleleri yıllardır su sıkıntısı yaşıyor. Vatandaşın susuzluk yüzünden mağdur olduğunu söyleyen Temelli Belediye Başkanı Alaattin Türkoğlu, vatandaşların susuzluk yüzünden mağdur olduğunu ifade etti.

Türkoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanında olduklarını ancak hiçbir hizmeti alamadıklarını iddia ederek, şöyle konuştu:

Tarihi karargaha taşıma su

"Önceki yıllarda Yoğunlar Mahallesine 3 trilyon maliyetle bir su deposu yapılmıştı. Şu anda deponun içerisinde su yok. Depo ilk açıldığı zaman bir su kaynağı bulundu ama o kaynak da altı ay yetti. Durumu ASKİ’ye bildirdik ama ’Su kaynağı açmak için ihale yapmamız gerekiyor’ yanıtını aldık. Görünen o ki, su gelene kadar kurbağanın gözü patlayacak. Sakarya Meydan Muharebesi Başkumandanlık Cephe Karargahı olan Alagöz Başkumandanlık Karargah Müzesi’nin temizliği de taşıma suyla yapılıyor.

Önce su sonra fatura

Susuzluk çeken mahallelerin başında Beyobası geliyor. Mahalleli, fatura kesmeye gelen ASKİ memurlarını ’önce suyumuzu getirin sonra faturayı kesin’ diyerek geri gönderdi."

Su deposu görevlisi Sadettin Sarıoğlu da, mahallede yaklaşık 350 hane bulunduğunu fakat birçoğunun evdeki çeşmesinden su akmadığını aktardı. Hayvanların içeceği suları tankerlerle sağladıklarını anlatan Duran Gürler ise, "Susuzluk yüzünden hayvanların çoğunu sattık, elimizde kalanlarıda mı satalım. Neyle geçinelim biz" dedi.

Beyaz elbise giyemiyoruz

Beyobası’nın kadın sakinleri artık beyaz elbise bile giyemediklerini söylediler. Kadınlar, çamaşır, bulaşık, ev temizliği, çocukların temizliği için suyun akacağı beş dakikayı ellerinde bidonlarla beklediklerini ifade ettiler. Emine Sarıoğlu, "Susuzluk canımıza tak etti" derken, Adaviye Pehlivan ise, "Oy zamanı geliyorlar esip gürlüyorlar, şimdi kimsede ses seda yok" dedi.

Hayvanlara da su yok

Sıkıntıyı yaşayan Hisarlıkaya Mahallesi sakinlerinden Abbas Odabaşı da, "Hayvancılıkla uğraşıyoruz. Fakat hayvanlarımıza içirecek su bulamadığımızdan büyük zararlara uğruyoruz. Beş inek ve 400 koyun besliyorum ve bu hayvanlara bazı günler su içirmediğim oluyor" dedi.

Okullarda yaşanan manzara içler acısı

140 öğrencisi bulanan Beyobası İlköğretim Okulu da susuzluktan nasibini aldı. Tuvalet ve temizlik okulun en büyük sıkıntısı oldu. Öğrenciler çoğu zaman tuvalet ve temizlik ihtiyaçlarını, teneffüs saatinde evlerine giderek karşılamaya çalışıyor. Sekiz öğrencili ana sınıfında ise minik öğrenciler için küçük bir bidon konuldu. Öğrenciler temizlik ihtiyaçlarını bu bidondan karşılamaya çalışıyor.

Beypazarı’na tanıtım rehberi

BEYPAZARI’nda, Beypazarı Tanıtım Rehberi hazırlanacağı bildirildi. Beypazarı Kültürünü ve Turizmini Geliştirme Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Yaşar Kurtuluş, yaptığı açıklamada, ilçenin değişik yönleriyle tanıtılması için broşür ve el haritası hazırlanacağını söyledi.

İlçenin tanıtımına katkı sağlayacak çalışmaları 6-8 Haziran tarihlerindeki Beypazarı Festivali’nden önce tamamlayacaklarını belirten Kurtuluş, "İlçenin gezilecek, görülecek ve konaklanacak yerlerini gösteren harita hazırlayarak, turistlere dağıtacağız" dedi. Kurtuluş, kaliteden ödün vermeden hizmetlerin sürmesini sağlamaya çalıştıklarını ve dernek olarak işletmeleri denetlediklerini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Temelli susuz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı