Ege Haberleri

EGE

  Temel tamamlandı sıra kulelerde

  Hürriyet Haber
  21 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ocak 2012 - 20:03

  Folkart Towers 200’er metre yüksekliğindeki 40’ar katlı iki kulesiyle daha inşa halindeyken İzmir’in yeni kent merkezinin simgesi oldu.

  TAMAMLANDIĞINDA Avrupa’nın en yüksek 5’inci ikiz kuleleri olacak Folkart Towers, 4 bin kişinin çalışacağı ve yaşayacağı dev bir kompleks olacak. Bünyesinde alışveriş merkezleri, spor kompleksleri, ofis ve rezidanslar bulunan 150 milyon dolarlık projenin 60 metre derinliğe inen temel inşaatı tamamlanırken, bundan sonra kulelerin hızla yükselmeye başlayacağı belirtildi.

  27 bin metrekare arsa büyüklüğüne sahip Folkart Towers’in Folkart Yapı’nın İzmir’deki üçüncü projesi olduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, 2013 sonunda tamamlanacağını söyledi. Kalıp ve iskele sektöründe dünyanın en büyük firması olan Peri Sistemleri ile çalışılacak Folkart Towers inşaatında, yüksek yapılarda çalışanların emniyeti için rüzgar ve güvenlik perdesi kullanılacak. Ayrıca yüksek yapılardaki betonarme şaft ve perdelerin imal edilirken, bir üst kata vinç ihtiyacı olmadan otomatik olarak tırmanabilmesini sağlayan hidrolik tırmanır kalıp sistemi kullanılacak. Sancak, “Türkiye’de ilk kez uygulanan bu sistemler sayesinde yüksek rüzgâr yükleri altında, hem güvenli çalışma ortamı sağlanacak hem de beş günde bir kat yapımı gerçekleşecek” diye konuştu.

  İLERİ İNŞAAT TEKNOLOJİSİ KULLANILDI

  Kulelerin inşaatında en ileri inşaat teknolojilerinin kullanıldığını söyleyen Sancak, “Çok özel çalışmalar ve test sonuçlarına göre statik hesaplamalar yapıldı. Depreme dayanıklılık için Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde bilim adamlarından oluşan komisyon rapor hazırladı. Hem geçmişe dayalı istatistiki bilgiler, hem geleceğe yönelik her türlü olasılık göz önüne alınarak statik hesapları yapıldı” dedi. 200 metre yükseklikte normalde rüzgarın binada oturanları teknede sallanır gibi etkileyeceğini söyleyen Sancak, bunu önlemek için Londra’da rüzgar tüneli testi yaptırdıklarını anlattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı