Eğitim Haberleri

  Temel bilimlerin dekanları Antalya’da

  DHA
  10.04.2016 - 15:33 | Son Güncelleme:

  Temel bilimler konusunda eğitim veren Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakülteleri Dekanlar Konseyi (FEFKON) Toplantısı, Antalya’da başladı.

  Antalya’da bir otelde 10 Nisan’da başlayan ve 11 Nisan’da bitecek olan toplantıya, Türkiye’deki 71 üniversiteden dekan ve bölüm başkanları katılıyor. YÖK, TÜBİTAK, Milli Eğitim ve Sanayi bakanlıkları ile iş dünyasından temsilcilerin de yer aldığı toplantıya, Akdeniz Üniversitesi ev sahipliği yapıyor. 

  Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Sümbül, bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen toplantıyla ilgili bilgi verdi. Prof. Dr. Sümbül, fen ve fen edebiyat gibi temel bilimler konusunda eğitim veren fakültelerin sorunlarını tartışmak için biraraya geldiklerini söyledi. Prof. Dr. Sümbül, toplantıyla ilgili rapor hazırlanacağını, bu raporun hem YÖK’e, hem Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı’na, hem de Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığına gönderileceğini açıkladı.

  "İYİ ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDEN HİÇBİR ALANDA BAŞARI ELDE EDİLEMEZ"

  Prof. Dr. Hüseyin Sümbül, Türkiye’nin büyük hedeflere ulaşabilmesi için temel bilimlere gereken önemin verilmesi gerektiğini söyledi. Buna karşılık Türkiye’de temel bilimlerin dip yaptığına dikkat çeken Prof. Dr. Sümbül, başarılı öğrencilerin bu bölümleri tercih etmediğini söyledi. Temel bilimler gelişmeden uygulamalı bilimlerin gelişmesinin mümkün olmadığını belirten Prof. Dr. Sümbül, "İyi öğretmen yetişmesi mümkün değil, iyi öğretmen yetişmezse hiçbir alanda başarılı olmamız mümkün değil" dedi.

  Liselerde öğrencilerin çoğunun sosyal alanları tercih ettiğini anlatan Prof. Dr. Sümbül, Fen alanını seçen öğrenci sayısının az olduğunu, bunun sonucunda başarılı öğrencilerin üniversitede tıp ve mühendislik dallarını tercih ettiğini belirterek, "Neredeyse en kötüleri temel bilimlere geliyor. Bu da kendi ayağımıza kurşun sıkmaktır. Kendi ayağımıza kurşun sıkınca da koşmamız mümkün değildir" diye konuştu. 

  Bugün velilerin çocuklarının eğitimiyle ilgili büyük bir kaygı içinde olduğunu da antalan Prof. Dr. Sümbül, şöyle devam etti:
  "Veliler çocuğunun eğitimi için en iyi okulu araştırıyor. Sonra da ‘orada en iyi öğretmen hangisi’ diye bakıyor. Ama her okulun iyi olması lazım. Ne yapmak lazım? Temel bilime, öğretmen yetiştirmeye ve öğretmenlik mesleğine önem vermek lazım. Öğretmen maaşlarının diğer meslek gruplarından farklı olması lazım. Öğretmenliği teşvik ederken sayı katlayarak artırılmamalı. Ne kadar ihtiyaç varsa o kadar öğretmen yetiştirilmeli. Örneğin vatandaş bir sene ektiği domates para etmiyorsa, ertesi yıl patates ekiyor, planlama yapıyor. Devletin yok. Sürekli dolduruyor."

   

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı