Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TEMA Vakfı'ndan 'Yeşil Yol' tepkisi

  Hürriyet Haber
  15 Temmuz 2015 - 15:48Son Güncelleme : 15 Temmuz 2015 - 17:07

  Karadeniz’in cennet yaylalarını birbirine bağlayacak Yeşil Yol Projesi’ne çevrecilerin tepkisi sürerken, hükümet projenin ‘bölge turizmini canlandıracağını’ savunuyor. TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ise Yeşil Yol gerçekleştiği takdirde Karadeniz dağları, ormanları, meraları, su varlıkları, flora ve faunasının geri dönüşü olmayacak bir şekilde zarar göreceğine dikkat çekti.

  Karadeniz Bölgesi’nde 8 ildeki yaylaları birbirine bağlayacak olan 2 bin 600 kilometrelik Yeşil Yol Projesi’nin bölgede turizmin canlandırılmasını, bölgenin karakteristiğini yansıtan binaların yapılmasını, turizm merkezleri için imar planlarının tamamlanmasını amaçladığı savunuluyor.

  TEMA Vakfından Yeşil Yol tepkisi İŞTE YEŞİL YOL GERÇEĞİ: HEDEFTE ARAP TURİSTLER VAR

  Konuyla ilgili bir açıklama yapan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç “TEMA Vakfı Yeşil Yol olarak bilinen projeye hukuki itirazını ilk kez 2011 yılında yaptı. 2011’de 1/100.000 ölçekli Ordu-Trabzon-Rize-Giresun-Artvin-Gümüşhane Çevre Düzeni Planı’nın bölgenin doğal varlıkları açısından tehdit oluşturabilecek bölümlerinin iptali için dava açtık. Planda Yeşil Yol projesine ‘yayla turizminin geliştirilmesi için yaylalar arası entegrasyon’ olarak yer veriliyordu. İptalini talep ettiğimiz kararlardan biri de planın Yeşil Yol projesi ile ilgili olan bölümüydü. Bilirkişi Raporu lehimize geldi. Dava ise devam ediyor” dedi.

  TEMA Vakfından Yeşil Yol tepkisi

  BÖLGE DOĞAL VE KÜLTÜREL DEĞERLERİNİ KORUYARAK ZENGİNLEŞEBİLİR

  Yeşil Yol gerçekleştiği takdirde Karadeniz dağları, ormanları, meraları, su varlıkları, flora ve faunasının geri dönüşü olmayacak bir şekilde zarar göreceğine dikkat çeken Ataç, Doğu Karadeniz yaylalarına doğu-batı yönünde sahile hiç inmeden yeni bir yolun yapılmasıyla bütün yaylaların kolaylıkla erişilebilir hale gelmesinin yapılaşma ve kitle turizmine yol açacağını belirtti. TEMA Vakfı Başkanı, “Karadeniz’e ek gelir sağlanmalıdır. Ancak bunu yaparken bölgenin doğal ve kültürel değerlerinden vazgeçmemek gerekir” dedi. TEMA Vakfı’nın Artvin Macahel’de başarılı bir ekoturizm ve kırsal kalkınma projesi gerçekleştirdiğini hatırlatan Ataç, bunun doğal ve kültürel değerleri koruyarak bölgenin zenginleştirilmesi için örnek oluşturabileceğini vurguladı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı