RİZE HABERLERİ

TEMA Vakfı’ndan 'Toprağa, suya, tarıma saygı' yürüyüşü

DHA
11.04.2016 - 10:44Son Güncelleme : 11.04.2016 - 10:45
DHA

Muhammet KAÇAR/DEREPAZARI, (Rize), (DHA) – Çay tarımının sürdürülebilirliği ve gübre kullanımı konusuna dikkat çeken TEMA Vakfı, Derepazarı ilçesinde düzenlenen konuya ilişkin toplantının ardından, ‘Toprağa, Suya, Tarıma Saygı’ yürüyüşü düzenledi.

TEMA Vakfı tarafından başlatılan, ‘Her Dem Toprak İçin’ projesi kapsamında toprak ve su kirliliğine dikkat çekmek amacıyla Derepazarı Kaymakamı Adem Can’ın desteği ile düzenlenen toplantı Ali Rıza Yılmaz Ortaokulu'nda yapıldı. Çay tarımında sürdürülebilirliği konusuna dikkat çeken Tema Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer, bir avuç toprakta milyarlarca canlı olduğuna dikkat çekti, “Bunlar doğal bir fabrika gibi çalışarak bitkilerin besinini üretiyor. Yanlış gübreler ve tekniklerle bu canlıları yok edip çayı suni gübrelerle beslemeye çalışıyoruz. Çay tarımı bölgenin tartışmasız en önemli gelir kaynağıdır. Rize toprağı kıt, topoğrafyası dik, iklimi zor bir bölgedir. Çay tarımı bu topraklarda tutunmuştur. Ancak yanlış tarım yöntemleri, özellikle kimyasal gübrelerle, binlerce yılda oluşan bu topraklar 30 yılda kaybedilmeye başlanmıştır. Toprak sadece erozyon, heyelan sellerle kaybolmuyor, asitleşme, tuzlulaşma, kirlenme ile de kayboluyor” dedi.

Derepazarı Kaymakamı Adem Can’da, çay tarımının sürdürülebilir olmasının birinci koşulunun toprak, su gibi doğal varlıkların korunup geliştirilmesine bağlı olduğuna dikkat çekti. Derepazarı Kaymakam’ı Adem Can, TEMA Vakfı Temsilcisi Nevzat Özer’e plaket sundu.

Toplantı sonrası katılımcılar, ‘Toprağa, Suya, Tarıma Saygı’ yürüyüşüyle halkın dikkatini çekmeye çalıştı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Rize haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Rize ilinden TEMA Vakfı’ndan 'Toprağa, suya, tarıma saygı' yürüyüşü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Nisan 2016 tarihinde saat 10 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TEMA Vakfı’ndan 'Toprağa, suya, tarıma saygı' yürüyüşü haberi güncellenecektir.

  RİZE NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:14
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   12:23
  • İkindi
   15:50
  • Akşam
   18:28
  • Yatsı
   19:57
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı