Gündem Haberleri

  TEM ve D-100'de ilk uygulama

  Mustafa BAĞDİKEN-Ergün AYAZ/ KOCAELİ, (DHA)
  21.08.2012 - 14:18 | Son Güncelleme:

  BAYRAM arifesinde trafikte yaşanan sıkışıklığın tekrarlanmaması amacıyla TEM Otoyolu ile D-100 Karayolları’nın ilk kez bugün başlatılan İzmit-Gebze arasındaki tek yön uygulaması trafiği rahatlattı. Kocaeli Valisi Ercan Topaca, bugün ve yarın öğlene kadar devam edecek olan uygulamada geçecek araç sayıları tespit edildikten sonra cumartesi ve pazar günleri uygulanıp uygulanmamasına karar verileceğini bildirdi.

  Ankara ve Eskişehir yönünden gelen araçların İzmit Kandıra turnikelerinden itibaren TEM Otoyolu’nun kuzey şeridinden yollarına devam ederken, Yalova-Bursa yolu olarak da bilinen E-130 Karayolu ile D-100 karayolu’nden gelen araçların da yine TEM’in ters istikameti olan güney şeridi kullanılarak ters istikametten Gebze’ye yönlendirilmesiyle trafik rahatladı. Tüm yönlerden gelen araçların kesişme noktası olan Kandıra Turnikeleri’nin de bulunduğu Bekirdepe Rampası’nda yaşanan yoğunluk, bu uygulama ile araçlar ters yöne de girip 6 şeritten birden İstanbul istikametine gitmeleriyle bugün yaşanmadı.

  DÖNÜŞ ÇİLESİ BAŞLADI / WEB TV

  Uygulamayı adım adım takip eden Kocaeli Valisi Ercan Topaca, yaptığı değerlendirmede bazı uyarılarda da bulunarak şunları söyledi: "Şuan itibariyle bir sıkıntı yok. İstanbul istikametine doğru rahat bir trafik akışı var. Ankara istikametine doğru da D-100 Karayolu’nda bir akışkanlık var ve herhangi tıkanıklık yok. Akşama doğru özellikle İstanbul istikametine doğru biraz daha yoğunlaşmasını bekliyoruz. Çünkü uzak yerlerden çıkanlar akşama doğru bu noktalara ulaşacaktır. Şu an itibariyle sıkıntı yok. Sadece vatandaşlarımız, sürücülerimizin bilmesi gereken bir iki husus var. Özellikle Ankara istikametinden gelen otobüs sürücülerinin Kocaeli Otogarı’na girmek istiyorlarsa, Uzunçiftlik turnikelerinden çıkış yaparak otogarda yolcuları bıraktıktan sonra tekrar Kandıra turnikelerinden İstanbul istikametine doğru güney şeride girerek yolculuklarını sürdürmeleri gerekiyor. Çünkü Kandıra turnikelerinden otogara giriş kapalı. Vatandaşlarımız için de bu durum geçerlidir."

  DÖNÜŞ YOLUNDAN KARELER / Foto Galeri 

  MURAT KAZANASMAZ TWITTER'DA UYARDI:

  - Araç sayısı fazla, fakat hem dikkatsiz sürücüler hem de bayramda trafiğe katılan acemi sürücülerin sebep olduğu kazalar trafiği artırıyor.

  - Dönüşler önümüzdeki 5 gün içinde kademeli olarak yapılacağı için ekstra bir yoğunluk yaşanmayacak gibi. Bu akşam kısmi bir yoğunluk olabilir.

  - Yollar boş, lütfen hız limitlerine bağlı kalın. Geride bıraktığınız, sizleri bekleyen insanlar olduğunu unutmayın. Hayatınız 5 saniye değişmesin.


  Vali Topaca, Ankara istikametinden gelip Kocaeli, Gölcük, Yalova istikametine gitmek isteyen sürücülerin de Otoyol Uzunçiftlik turnikelerinden çıkmalarını önerirken, "Çünkü buradan çıkmadıkları taktirde bir sonraki çıkış noktası olan Körfez turnikelerinden çıkış yapıp geri dönmeleri gerekiyor. Ayrıca bu akşam hava karardıktan sonra özellikle Güney şeritten İstanbul istikametine doğru seyreden sürücülerimizin biraz daha dikkatli olmalarını istiyoruz. Bu güzergahda ters yönde İstinbul istikametine doğru seyir olduğu için trafik işaretlerini göremeyecekler. Çok riskli alanlarda koymuş olduğumuz bazı işaret ve levhalar var. Onun dışında trafik ekiplerinin yönlendirmesine ve ikazlarına uymaları biraz daha düşük hızla seyretmelerinde kendileri açısından büyük fayda görüyoruz" diye konuştu.

  Vali Topaca, tatilcilerin bir kısmının da yola çıkması beklenen cumartesi ve pazar günleri de bu tek yönün uygulanıp uygulanmayacağına ise bugün ve yarın bu yoldan dönüş trafiğindeki sayıya bakılacağını belirterek, "Bayram öncesi buradan giden araç sayısı belli. Bizim tüneller üzerindeki araç sayım makinesi vasıtasıyla giden araç sayısını biliyoruz. Bugün ve yarın dönen araç sayısına bağlı olarak haftasonu bu uygulamanın devam edip etmeyeceğine karar vereceğiz" dedi.

  TRAFİK YOĞUNLUĞU DEVAM EDİYOR

  Ramazan bayramını İstanbul dışında geçiren tatilcilerin dönüş yolunda trafiğin rahatlatılması amacıyla İzmit-Gebze arası TEM Otoyolu’nun her iki şeridi de İstanbul yönüne doğru trafiğe açılmasına rağmen İzmit geçişinde akşam saatlerinde trafik yoğunluğu devam etti.

  Bayram tatillerini memleketlerinde ve İstanbul dışında geçiren tatilciler öğleden sonra TEM Otoyolu’nda ve D-100 Karayolu’nda yoğunluk oluşturdu. Akşam saatlerinde TEM Otoyolu Gültepe Rampasında İstanbul istikametine doğru yoğunluk yaşandı. TEM Otoyolu’nun her iki şeridi de İstanbul yönüne doğru trafiğe açılmasına rağmen kuzey şerit de araçlar yavaş seyrederken, güney şeridinde ise hafif bir yoğunluk yaşandı.

  TEM Otoyolu’nda İzmit Gebze arasında D-100 Karayolu’na çıkamadıklarını söyleyen Mehmet Dönmez isimli sürücü, "D-100 çıkışları kapatılmış. TEM İzmit geçişi çok yoğun olduğu için ne yapacağımızı şaşırdık" diye konuştu.

  TEM Otoyolu’nda yaşanan yoğunluk nedeniyle İstanbul’a gece yarısı ulaşmayı umduklarını söyleyen Zühtü Yılmaz, "Sakarya’dan İzmit’e kadar hızlı bir şekilde geldik. Fakat İzmit’te trafik kilitlendi. Her iki yolunda İstanbul’a doğru yönlendirildiğini duymamıştık. Eğer zamanında haberimiz olsaydı Güney şeritten hızlı şekilde giderdik. Şuanda gece yarısı İstanbul’da olmayı planlıyoruz" dedi.

   

   

   


   

   

   

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı