ANTALYA HABERLERİ

Telsizcilerin 30'uncu yıl heyecanı

DHA
07.06.2017 - 10:25Son Güncelleme :
DHA

 

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA) - ACİL Afet Haberleşme İstasyonu'nu çalıştıran Türkiye Radyo (Telsiz) Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Antalya Şubesi'nde 30'uncu yıl heyecanı yaşandı. Şubeye 29 yıl aralıksız başkanlık yapan Selim Şanlı görevini gençlere devretti, yeni başkan Sıtkı Atasoy oldu. Şanlı, 2'nci başkan olarak desteğini sürdürecek.
Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü sahası içindeki Başbakanlık Kriz Merkezi Acil Afet Haberleşme İstasyonu'nda gerçekleşen genel kurula, TRAC Genel Merkez Sekreteri Muhsin Bozkurt, TRAC Antalya Şubesi üyesi 87 lisanslı telsiz operatöründen 38'i katıldı, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. 
Divan başkanlığı görevini Tayyar Tekin'in, kâtip üyelikleri de Muhammet Soydal ile Mustafa Damar'ın üstlendiği genel kurulda, TRAC Antalya Şubesi'nin 29 yıllık başkanı Selim Şanlı son 3 yıllık faaliyet raporunu okudu, ardından görevini genç telsiz operatörlerine devretme isteğini ilan etti.
GÖREVİNİ BIRAKMA ISARI
TRAC üyeleri, her genel kurulda oy birliğiyle başkan seçilen ve 29 yılı geride bırakıp 30'uncu yıla giren Selim Şanlı'nın çok yorulduğunu, artık gençlerin önünü açmak istediğini ileri sürerek görevini bırakma isteğine "Henüz erken" diyerek itiraz etti, başkanlık görevini sürdürmesi için ısrarlı davrandı.
Üyelerin 'Başımızdan ayrılma' isteği karşısında duygulu anlar yaşayan Selim Şanlı, sadece yönetim kurulu üyesi olarak kalmayı kabul edince genç üyelerden Sıtkı Atasoy başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Atasoy'un hazırladığı isim listesi oy birliğiyle kabul edildi.
TRAC'IN YENİ YÖNETİMİ
TRAC Antalya Şubesi'nin yeni yönetimi Sıtkı Atasoy (Başkan), Selim Şanlı (2. Başkan), Muhammet Soydal (Şube Sekreteri), Nedim Aymen (Şube Saymanı), İlyas Değirmenci'den (Üye) oluştu. Denetim Kurulu üyeliklerine de Yusuf Demir, Erdal Alpartun, Lütfullah Yıldız getirildi. Selim Şanlı ile Durali Atalmış, TRAC Genel Merkezi delegesi olarak belirlendi.
30'UNCU YIL PASTASI
Yeni yönetim ve denetim kurulları ile merkez delegelerinin belirlenmesinin ardından TRAC Antalya Şubesi'nin kuruluşunun 30'uncu yılı, kurucu üyelerin birlikte kestiği yaş pasta ile kutlandı. Yeni başkan Sıtkı Atasoy, Selim Şanlı ile el sıkışarak şube başkanlığı görevini üyelerin coşkulu alkışları eşliğinde devraldı.
TRAC Antalya Şubesi'nin yeni başkanı Sıtkı Atasoy, "Yönetim olarak, dile kolay 29 yıllık başkanımız Selim Şanlı'dan devraldığımız TRAC'ın bayrağını daha iyi yerlere taşımak için gayret göstereceğiz. Acil afet haberleşmesi hizmetini özünden kopmadan yeni teknolojileri de takip ederek aralıksız devam ettireceğiz. Bizleri doğal afet olaylarında, savaş durumunda hayati önem taşıyan bu göreve layık gören tüm telsiz operatörlerine teşekkür ediyorum" dedi. 
TRAC'IN GÖREVLERİ
Devletin açtığı sınavlarda başarılı olup 'Amatör Telsizcilik Belgesi'ni hak eden ve TRAC çatısı altında gönüllü olarak 'Acil Afet Haberleşmesi' çalışmaları yapan telsiz operatörleri, dünyanın en ücra köşelerine kadar ulaşabildikleri telsiz istasyonları sayesinde hayati önem taşıyan haberleşme hizmeti sunuyor.
TRAC üyesi amatör telsizciler, hiçbir maddi çıkar gözetmeksizin, dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın, ulusal ve uluslararası yönetmeliklere bağlı kalmak şartıyla telsiz cihazları üzerinden haberleşme yapan kişilerdir.  
TRAC'ın kontrolünde telsizle haberleşme çalışmalarını sürdüren operatörlerin asıl görevleri deprem, yangın ve sel felaketleri gibi doğal afet olaylarında, savaş durumunda başlıyor, devletin haberleşme sistemlerinin susması halinde mobil telsiz istasyonlarını devreye sokarak devlet adına yurt içi ve yurt dışı haberleşmesini sağlıyor.
Mobil telsiz istasyonları aracılığıyla Başbakanlık Kriz Merkezi ile illerde oluşturulan kriz masaları arasındaki haberleşme koordinasyonunu da sağlayan telsiz operatörleri, enkazlar arasında canlı insan kurtarma çalışması yapan arama-kurtarma ekiplerine de haberleşme desteği veriyor, yardım konvoylarının bölgeye zamanında ulaşmasını sağlıyor.
Telsiz operatörleri, devletin susan haberleşme sistemleri normale dönene kadar telsiz üzerinden yurt içi ve yurt dışı haberleşmesini sürdürüyor.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Telsizcilerin 30'uncu yıl heyecanı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:21
 • Akşam
  18:50
 • Yatsı
  20:04
Sayfa Başı