Gündem Haberleri

  Telsim: SMS'lerle ilgimiz de bilgimiz de yok

  ANKA
  04.08.2006 - 14:54 | Son Güncelleme:

  Turkcell ve Avea'dan sonra Telsim de, Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı karalayan kısa mesajlarla herhangi bir ilgileri ve bilgilerinin olmadığını açıkladı.

  Telsim'den yapılan açıklamada, şirketin ve çalışanların yasalarla düzenlenen abone bilgilerinin gizlilik kurallarına harfiyen uyduğu ve  yasalarla düzenlenen kurallarla da yetinmeden şirketin belirlediği etik kurallar içinde hareket edildiği  kaydedildi. Açıklamada, Telsim veya Telsim çalışanlarının konuyla ilgili herhangi bir ilgisi ve bilgisi bulunmadığı vurgulandı.

  Tüm GSM operatörlerinin insanlar arasında iletişimi sağlamakla yükümlü olduğu hatırlatılan açıklamada,  Telsim'in GSM altyapısı kullanılarak iletilen sesli veya yazılı iletişimi denetleme, izleme hak ve yetkisi olmadığına dikkat çekildi.  Açıklamada, haberleşme gizliliğinin Anayasal güvence altında olduğu hatırlatılarak, Telsim'in bu gizliliğin gereklerini tam ve eksiksiz olarak yerine getirdiği ileri sürüldü.

  Teknik olarak gönderilen veya abonelere ulaşan SMS'lerin içeriğinin bilinmesinin, kontrol edilmesinin ve engellenmesinin mümkün olmadığı iddia edilen açıklamada, içeriği suç oluşturan haberleşmeyle ilgili işlem yapmanın Telsim'in değil, ilgili kamu, kurum ve kuruluşların yetki alanında olduğuna dikkat çekildi.

  Açıklamada, "Söz konusu SMS'lerin alıcılarının nasıl belirlendiği, telefon numaralarının nasıl tespit edildiği tarafımızca bilinmemektedir. Bildiğimiz kadarıyla abonelerimize böyle bir mesaj ulaşmamıştır" ifadelerine yer verildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı