Telsim Motorola'yla anlaştı

Hürriyet Haber
28.10.2005 - 17:41 | Son Güncelleme:

Motorola, Telsim’den olan alacaklarını 500 milyon dolara Bayındırbank’a temlik etti. Telsim 2.5 milyar dolardan fazla fiyata satılırsa, fazla kısmın yüzde 20’si de Motorola’ya verilecek

Motorola çeşitli ülkelerde Telsim aleyhine açtığı tüm davalardan ve Türkiye aleyhine ICSID nezdinde açtığı tahkim davasından feragat etti

Telsim Yönetim Kurulu Başkanı Ferruh Tunç imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Telsim’in borçlar konusunda Motorola’yla kesin bir anlaşmaya varıldığı varıldığını bildirildi.

Anlaşma uyarınca, Motorola, Telsim’den, sözleşmelerden ve sözleşmelere dayalı aldığı tahkim kararından kaynaklanan tüm hak, alacak ve teminatlarını Bayındırbank’a temlik etti. Motorola, çeşitli ülkelerde Telsim aleyhine açtığı tüm davalardan ve Türkiye Cumhuriyeti aleyhine ICSID (Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi) nezdinde açtığı davadan gayrıkabilirücu feragat etti.

Anlaşmaya göre, Motorola Telsim’den olan alacaklarını 500 milyon dolar karşılığı Bayındırbank’a temlik (Bir hakkın diğer bir kimseye geçirilmesi) etti. Motorola’ya Telsim varlıklarının satış bedelinin 2.5 milyar doları aşması halinde, aşan bedelin yüzde 20’si civarında bir ek ödeme daha yapılacak.

Motorola, Uzan Ailesi aleyhine New York’ta açtığı (RICO) davası kapsamında Uzan Ailesi’ne yönelik dava ve takip haklarından Türkiye ve belirli ülkelerde feragat etti. Bu feragat, yönetim ve denetimi TMSF’de bulunan Uzan Grubu şirketleri aleyhine olan takip hakları da kapsıyor.
(ANKA)
Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı