« Hürriyet.com.tr

Telli turnaların ilk durağı İsveç

Türkülere konu olan telli turnalar, İsveç için bu günlerde önemli bir turistik olay haline geldi. Nisan ayının başlarında İspanya' dan göçe başlayan telli turnaların yerlerinden biri İsveç toprakları.

Hürriyet Haber
X

İsveç'e ulaşan turnaların sayısı 4 hafta içinde 15 bini buluyor. Bu önemde turnaların dansına meraklı İsveçlilerle çevre ülkelerden gelen turistler, karavanlarıyla bu özel anı görüntülemek için ellerinde dürbün ve kamera haftalarca bekliyor.

 

Turnalar, üreme dönemlerinde eşlerine kur için havada ve yerde değişik hareketler yapıyor. Bu da turna dansı olarak adlandırılıyor.

 

İsveç'in orta yerindeki Skövde kentine 15 km uzaklıktaki Hornborga Gölü çevresinde konaklayan turnaları belediyeler de aç bırakmıyor. Kuşların göç tarihi yaklaştıkça belediye göl çevresindeki araziye patates ekiyor ve turnalar gelince de her akşam 1 ton arpa serpiyor.

 

Belediye, turnaların yerli ve yabancı turistler tarafından daha rahat gözlenebilmesi için de özel yerler yaptırıyor ve dürbünler yerleştiriyor.

 

Nisan ayı boyunca turnaların konakladığı yerlere akın eden yerli ve yabancı turistlerin sayısı 150 bini buluyor. Bu sırada turistlere kuşlarla ilgili bilgi de veriliyor. Kuşların sayısı her gün ziyaretçilere duyuruluyor.

 

Turnalar, yazı İsveç'in kuzeyinde geçirdikten sonra sonbaharda yeniden aynı güzergahtan Endülüs topraklarına dönüyor.

Kaynak:

Teknede de Topuklu Efeyim Ama Bir Farkı Var
İşte Ege Böyle Bir Yerdir
Efeler Yalnız Oynuyor
Romalılardan Beri Zeytin Veren Ağaçları Var
Nysa’ya Turist Çekmek İçin Ne Gerekiyor?
İşte Aydın'ın Yeni Antik Rotası