Teliflinin defter tutma sınırı 7 milyara çıktı

Hürriyet Haber
05 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 05 Mart 1999 - 00:01

Maliye Bakanlığı, yazar, şair, televizyon yapımcısı ve sanatçıların 7 milyar liraya kadar olan telif gelirlerini defter tutma kapsamından çıkardı. Bakan Nami Çağan, ‘‘Kazancı 7 milyar liranın altında olan teliflilerin güçlüklerini ortadan kaldırdık’’ dedi.

Maliye Bakanı Nami Çağan 7 milyar liraya kadar olan telif kazançları için defter tutma ve belge düzenleme zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı. Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan Maliye Bakanlığı'nın 223 nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile yazar, şair, televizyon yapımcısı ve sanatçıların telif kazançları için defter tutma zorunluğu getiren Bakanlığın 221 no'lu Tebliği yeniden düzenlendi.

Buna göre, 1999 yılında söz konusu faaliyetlerden elde edilen hasılatın 7 milyar liranın altında kalması halinde, kazancın tamamı, gelir vergisinden istisna olacak. Tebliğ uyarınca bu mükellefler, hasılatları istisna tutarını aşıncaya kadar, defter tasdik ettirmeyecek ve tutmayacak, belge düzenlemeyecek.

Aldığı eser ve hizmetleri, bu kişiler tarafından düzenlenmiş serbest meslek makbuzu ile belgelemek zorunda olan mükellefler ise harcamalarını bunlara gider pusulası imzalatmak uretiyle belgelendirecekler. Bu şekilde alınan belgeler, serbest meslek erbabınca gerektiğinde ibraz edilmek üzere zaman aşımı süresince saklanacak. İstisna tutarının yıl içinde aşılmış olması halinde, takip eden ayın başından itibaren defter tutma ve belge düzenleme zorunluluğu başlayacak.

YANLIŞ ANLAŞILDI

Öte yandan söz konusu kişilerin istisna tutarına kadar kazanç elde etmeleri halinde, KDV mükellefiyeti olmayacak. Hizmeti satın alan, KDV'yi sorumlu sıfatıyla ödeyecek.

Nami Çağan telif kazançlarının vergilendirilmesi tebliğinde yapılan değişikliklere ilişkin dün bir basın toplantısı düzenledi. Bu konudaki eleştirilerin bir kısmının yanlış anlamalardan kaynaklandığını kaydeden Nami Çağan, dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan bir genel tebliğ ile düzenlemelere açıklık getirildiğini anlattı.

Nami Çağan, uygulama çerçevesinde kitap, makale ve diğer fikir ve sanat eserlerini üreterek faaliyetini sürdürenlere ek yük getirilmesinin sözkonusu olmadığını da ifade etti. Ücretli olarak çalışanların zaten bu kapsam dışında kaldığını hatırlatan Çağan, yapılan düzenleme ile 7 milyar liranın altında gelir sağlayan kesimlerin güçlüklerinin ortadan kaldırılmasının amaçlandığını söyledi.

Konuyla ilgili bir de örnek veren Maliye Bakanı, üniversite öğretim elemanının günlük bir gazetede düzenli olarak yazı yazmak suretiyle ayda 300 milyon lira, yılda ise 3.6 milyar lira telif geliri elde etmesi durumunda, bu öğretim elemanına yapılan ödemeler gider pusulası düzenleneceğini, ödemeyi yapan tarafından yüzde 10 gelir stopajı, yüzde 1 fon payı kesileceğini, ayrıca sorumlu sıfatıyla yüzde 15 KDV hesaplanacağını bildirdi. Sözkonusu gelir sahibinin herhangi bir defter tutma ve belge düzenleme zorunluluğu olmayacağına işaret eden Çağan, ‘‘KDV ve gelir vergisi stopajı kesintiyi yapanlar tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilip, vergi dairesine ödenecek’’ dedi.

GERİ ADIM ATMADIK

Çağan, tebliğde yapılan değişikliğin bir geri adım olmadığını da savunarak, şöyle konuştu:

‘‘Ben, Sayın Temizel ile de görüştüm. Bir önceki tebliğde de amaç buydu, ama açıklaması yoktu. Orada yoruma açık ifadeler vardı. Bu yeni tebliğ ile açıklama getirdik. Sayın Temizel ile aramızda bir görüş ayrılığı yok. Bu geri adım şeklinde de nitelenmemeli.’’

Çağan, Geçici Vergi konusunda mükelleflere bir ödeme kolaylığı sağlayıp sağlamayacakları yolundaki bir soruyu cevaplandırırken, seçimden önce kimsenin kendisinden bir mesaj beklememesini istedi. Çağan, ‘‘Seçime dönük mavi boncuk verilmeyecektir. Uygulanan politikalara, kararlı bir şekilde, devam edilecek’’ dedi. Çağan, bir zorunluluk ortaya çıkarsa, buna seçimlerden sonra bakılacağını vurguladı.

Kiradan 44 trilyon vergi

Maliye Bakanı Nami Çağan, kira gelirleri konusunda da açıklamalarda bulundu. Sadece kira geliri elde edenlerin yıllık beyannamelerini ocak ayında verdiklerini hatırlatan Çağan, mükelleflerin bu konuda geçtiğimiz yıllara oranla memnuniyet verici ölçüde beyanda bulunma eğilimi gösterdiklerini belirtti. Bir önceki yıl 41 milyon 400 bin lira olan istisna tutarının yeni yasa ile 240 milyon liraya çıkarıldığına dikkat çeken Çağan, buna rağmen beyanname veren mükellef sayısında bir önceki yıla göre yüzde 65-70 oranında bir artış sağlandığını bildirdi. Maliye Bakanı, ocak ayında yaklaşık 294 bin mükellefin 145 trilyon lira matrah beyanında bulunduğunu ve bunlara 44 trilyon lira vergi tahakkuk ettiğini ifade etti. Çağan, ‘‘Bu sonuçlar, toplumda vergi bilincinin her geçen gün artmakta olduğunun önemli bir göstergesidir’’ dedi. Çağan, kira geliri yanında diğer bir gelir nedeniyle beyanname vermesi gereken mükelleflerin bu ay içinde verecekleri beyanlarla mükellef ve beyan edilen gelir tutarının daha da artacağına dikkat çekti.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı