Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Telif hakları baş ağrıtıyor

  Hürriyet Haber
  03 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 03 Nisan 1998 - 00:01

  Telif hakları konusunda yaşanan sorunlar ve açılan davalar bitmek bilmiyor. Son olarak Orhan Gencebay, Hazal, söz yazarı Zeynep Talu, aranjör Feyyaz Kuruş ve Selim Çaldıran'la, Klip Yapım mahkemelik oldu. Orhan Gencebay aleyhine Harika Kasetçilik'in sahibi Ayhan Güçlücan, hakları kendisine ait altı şarkıyı izinsiz kullandığı için dava açmaya hazırlanırken, Hazal ve diğer müzisyenler adına da ‘‘Osman Abim Evde mi’’ şarkısının yasal sahipleri izinsiz kullandıkları ve tarzını değiştirdikleri için dava açtı.

  Gencebay'a 50 milyar liralık tazminat ve ceza davası açmaya hazırlanan Harika Kasetçilik'in sahibi Ayhan Güçlücan, ‘‘Orhan Gencebay 'Korsanlarla mücadele ediyorum' diyor. Oysa kendisi en büyük korsan’’ dedi. Orhan Gencebay 2 Ekim 1974 tarihinde, 1969-72 yılları arasında yaptığı parçaları İstanbul Plak'ın sahibi Şahin Söğütoğlu'na, Söğütoğlu da altı şarkıyı 1979 yılında Harika Plakçılık'a satmıştı. Gencebay, 1986 yılında bu satıştan vazgeçmek için mahkemeye başvurmuş, ama davayı kaybetmişti. Ayhan Güçlücan şimdi bu belgelere dayanarak, kasetin lokomotif parçalarının hakkının kendisine ait olduğunu söylüyor ve Orhan Gencebay'ı korsanlıkla suçluyor. Güçlücan, Gencebay'ın mali hakları konusundaki cayma hakkını kullanması konusunda ise, ‘‘Aradan 20 yıl geçmiş. O kaseti piyasaya çıktığı zaman bu hakkını kullanmak istiyor, ama yapamaz. Elimde belgeler var’’ diye konuştu.

  Mehmet Akça'ya ait ‘‘Osman Abim Evde mi’’ şarkısının yasal sahipleri Güllü Akça, Hatice Efe, Mazmiye Akça ve Zahide Akça ise, parçayı icra eden Hazal'ı ve şarkıyı değiştirip, yeniden yazdıklarını iddia eden Zeynep Talu, Feyyaz Kuruş, Selim Çaldıran'ı mahkemeye verdiler. Şarkının yasal sahipleri yapımcı firmayı ve parçayı değiştirip yeniden yazdıklarını iddia eden Zeynep Talu, Feyyaz Kuruş ve Selim Çaldıran'ı da suçladılar. Şarkının sahipleri, 2 milyar 500 milyon lira maddi, 2 milyar 500 milyon lira manevi olmak üzere toplam beş milyar lira tazminat istiyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı