TeliaSonera: Turkcell’de payımız yüzde 51 olsun yine Türk kalsın

Hanife BAŞ
12.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Turkcell’deki yüzde 37’lik hissesini, en az yüzde 51’e çıkarmak isteyen İskandinav TeliaSonera’nın Başkanı Lars Nyberg, “Tüm hisselerine sahip olsak bile Turkcell’in Türk şirketi olarak kalmasını isteriz” dedi.

TÜRKİYE’nin önde gelen cep telefonu operatörü Turkcell’deki hisse kavgasını sürdüren İskandinav operatör Tahkim Mahkemesi’nin kararının uygulanmasını bekliyor. Uluslararası Ticaret Odası (ICC) Tahkim Mahkemesi’nin aldığı karar doğrultusunda, diğer ana ortak Çukurova’nın, Turkcell İletişim’in yüzde 51 ile kontrolünü elinde bulunduran Turkcell Holding’deki hisselerini TeliaSonera’ya vermesi yönündeki kararın uygulanmasını için çalıştıklarını söyleyen TeliaSonera Başkanı ve CEO’su Lars Nyberg, Turcell’in en az yüzde 51 hissesine sahip olmak istediklerini belirtti.
Karamehmet hisselere sahip değil
Avrasya ülkelerine yönelik düzenlenen uluslarlararası toplantıda Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Nyberg, faaliyet gösterdikleri bütün pazarlardaki şirketlerdeki hisselerini yüzde 51 ve üzerine çıkarma hedefleri olduğunu hatırlattı. Bu durumun Turkcell ve Rus Megafon şirketleri için de geçerli olduğunu belirten Nyberg, şunları söyledi: “Turkcell’de yüzde 51’lik hissey sahip olmak isteriz. Ama azınlık olmak da bir felaket değil. Yüzde 37.3 hissemiz var. Son olarak mahkeme Mehmet Emin Karamehmet aleyhinde hisseleri geri vermek zorundasınız yoksa 1.8 milyar dolar ödemeniz gerekiyor kararı verdi. Ama şu anda Karamehmet hisseleri veremez, çünkü fiziksel olarak onlara sahip değil.”
Karamehmet’le 9 kez görüştüm
Türkiye’de Turkcell’in performansından memnun olduklarını da aktaran Nyberg, şu değerlendirmeyi yaptı: “Göreve geldiğim iki yıl süresince Karamehmet’le 9 kez görüşme yaptım. Onlarla devamlı görüşüyoruz ve durumu anlatıyorum. İsteğimiz çok karmaşık değil. Ama bu birkaç yıl daha alabilir. Ama başarılı performansı olan Turkcell ve Megafon’da hissedar olmaktan memnunuz. Turkcell’in Karamehmet için anlamı nakit getiren ‘bebek’. Ama bir gerçek varki hisselerini iki farklı kişiye sattı. O bu gerçeği atlayamaz en azından mahkeme buna izin vermez. Turkcell’de nakit durumu iyi ama kontrolümüz az. Megafon’da nakit durumu daha düşük ama kontrolümüz fazla.”
Turkcell Türk şirketi kalır
Yüzde 51 hisseye sahip olsalar dahi Turkcell’in Türk şirketi olarak kalacağını kaydeden Lars Nyberg, şöyle konuştu: “Biz ortaklığımızın olduğu şirketlerin yerel kalmasını istiyoruz. Bizim stratejimiz küresel ama yerel hareket ediyoruz. Her pazarda iyi çalışanlarımız var. Onlara kararlarında da güveniyoruz. Markayı nasıl pazarlayıp, pozisyonladıkları onların kararı. Biz tüm hisselerine sahip olsak bile Turkcell’in Türk şirketi olarak kalmasını isteriz.”

Kazancın çoğu Turkcell ve Megafon’dan geliyor

LARS Nyberg, Turkcell’in performansını nasıl değerlendirdikleri yönündeki soruya şu yanıtı verdi: “Kişisel olarak yöneticiler üzerinde yorum yapamamam. Turkcell, önemli bir başarı hikayesi oldu. Onlar da krizden ve Türkiye’nin ekonomik durumundan etkileniyor. Ama iyi yönetiyorlar. Turkcell ve Megafon yönetimine saygım var, iyi işler yapıyorlar. Turkcell’in mali sonuçlarımıza çok önemli katkısı var. 2 milyar dolara yakın kâr payı dağıtılmasını sağladı. Hisse başına kazancın çoğu Turkcell ve Megafon’dan geliyor. Türkiye, Rusya ve Avrasya’nın mali sonuçlarımıza katkısı bu yıla kadar çok büyüktü. Bu yıl asıl artış İskandinav.”

4G hizmetini ilk başlatan operatör TeliaSonera oldu

İSKANDİNAV cep telefonu operatörü TeliaSonera, iletişimde dördüncü nesil (4G) teknolojisine ilk yatırım yapan firmalardan biri oldu. CEO’su Lars Nyberg, 4G ve Wimax teknolojileri konusunda, şu görüşleri dile getirdi: “4G ağını Stockholm ve Oslo’da başlattık. 2G’den doğrudan 4G’ye geçilmemeli. Aşama aşama önce 3G’ye geçilmesi gerekiyor. Şu anda 4G telefon yok zaten. Bunun için de bir süre beklemek gerekiyor. Wimax ise yeni bir standart. İyi bir teknoloji, kullanılabilir ama sektörü öldürmeyecek.”

Deneyimleri paylaşıyoruz ama resmi toplantı yok

TURKCELL’in yönetim kurulunda iki temsilcisinin olduğunu aktaran Lars Nyberg, ilişkileri şöyle aktardı: “Turkcell’le bilgi alışverişimiz oluyor. 3G başlarken deneyimlerimizden yararlandılar. Onlar bizden talep ederse deneyimlerimizi paylaşıyoruz. Ama resmi toplantı yok. Başlangıçta Fintur Avrasya’ya, Turkcell’den çalışan insanlar geldi. Şu anda bunların sayısı daha az. Büyük şirketiz başka yerlerden de eleman işe alabiliyoruz. Bir yıl önce de Turkcell’le Fintur arasında daha yakın ilişki vardı. Artık Turkcell’den daha az kişi alıyoruz. Çoğu başka şirketlerden geliyor. Fintur’un yüzde 58 hissesine sahibiz. Dolaylı olarak yüzde 74’ünü kontrol ediyoruz.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı