Gündem Haberleri

GÜNDEM

    Televizyon ve radyo ödülleri açıklandı

    Hürriyet Haber
    17 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Aralık 2000 - 00:01

    Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği'nce (RTGD) verilen "2000 Yılı Radyo ve Televizyon Oskar" ödüllerini kazananlar belli oldu. RTGD Başkanı Kenan Macit, Büyük Ankara Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında, amaçlarının ödül vermek değil, teşvik etmek olduğunu söyledi. Kenan Macit, ödül kazananları, gerekçeleriyle birlikte şöyle açıkladı:

    SABAH PROGRAMLARI:
    TRT1 ekranlarından, 2.5 yıldır günün ilk haberlerini izleyiciye aktaran "Sabah Haberleri" ile Aydoğan Kılınç, Hayata pozitif ve çok taraflı bakışıyla, bilgilendiren, düşündüren, eğlendiren TV8'de, "Erkan Tan ile Başkent'ten" programı,

    ANA HABER BÜLTENİ:
    Star televizyonunda kısa zamanda gerçekleştirdiği yeniden yapılanmanın ekrana direkt yansımasını sağlayan ve deneyimli ekibi, dürüst, saygın, tarafsız ve cesur haberciliğiyle "Uğur Dündar ile Star Haber"

    GECE HABERLERİ:
    Gündemi, özlü ve somut habercilik faaliyetine dayanan sunuşlarıyla yorumlayarak aktaran, canlı telefon bağlantıları ve stüdyo konuklarıyla biten güne son noktayı koyan CNN-Türk'ten, "Editör" programı ile Gürkan Zengin ve NTV'den "24 Saat" programıyla Banu Güven,

    SPOR PROGRAMLARI:
    NTV'den Kenan Onuk, Hıncal Uluç ve Haşmet Babaoğlu'nun, kendilerine özgü değerlendirmeleriyle haftanın spor olaylarını yorumladıkları "90 Dakika" ve ATV'den, gündem yaratan konu ve konuklarıyla Faik Çetiner yönetimindeki "Bizim Stadyum",

    SÖZ PROGRAMLARI:
    Şifresiz yayınlanarak geniş kitlelerce izlenmeyi başaran Cine5'de Fatih Altaylı ve Tuluyhan Tekelioğlu'nun birlikte sundukları "Başka Yerde Yok",

    HABER PROGRAMCILIĞI:
    Ülke gündeminde bulunan önemli konuları programlarına taşıyarak, konuklarıyla tartışarak gündeme yeni bir boyut kazandıran Show Tv'de Reha Muhtar Yönetiminde "Ateş Hattı" programı, Kanal7'de Ahmet Hakan ve ekibinin hazırlayıp sunduğu "İskele Sancak" ve Star'dan Orhan Uğuroğlu'nun sunduğu "Söz Hakkı",

    TV DİZİLERİ:
    Bütün hedef kitlelere seslenen, senaryo kalitesi, titiz yönetimi ve oyun gücü ile Türk izleyicisinin büyük beğenisini kazanan ATV'den "İkinci Bahar", TRT'nin yeni yayın döneminde başlattığı atılım ve değişim sürecinde izleyicisiyle yeniden buluştuğu sevilen dizileri "Üzgünüm Leyla" ve "Nisan Yağmuru", Geçen sezonun en başarılı yapımlarından olan ve aynı performansı bu yıl da yineleyen Kanal D'den "Eyvah Kızım Büyüdü", Bireylerin içine sürüklendiği yalnızlığın, iktidar çatışmalarının ilgi çekici bir analizi olan Show Tv'den "Zehirli Çiçek",

    YARIŞMA PROGRAMLARI:
    Para ödüllerinin yanı sıra izleyicileri bilgi ve kültür alanında da eğiten yapımıyla Show Tv'den Kenan Işık'ın sunduğu "Kim 500 Milyar İster",

    KOMEDİ PROGRAMLARI:
    Tiplemelerdeki canlılık ve gündemi yansıtmadaki çabası ile ATV'denHamdi Alkan'ın hazırladığı ve oynadığı "Reyting Hamdi",

    KADIN PROGRAMLARI:
    Sahnedeki performansını ekrana taşıyarak, programını konuklarıyla bütünleştiren Star Tv'de yayınlanan "Aydın Havası",Müzikli, esprili, dinamik bir program olan Kanal D'de Şebnem Dönmez'in sunduğu, "Ne Şeker Şey",

    MAGAZİN PROGRAMLARI:
    Ünlülerin yaşamlarını, bilinmeyenlerini, acısıyla, tatlısıyla ekrana taşıyan ve alanındaki tek program olma özelliğinden dolayı BRT'den "Yasemin'in Penceresinden" adlı yapımıyla Yasemin Bozkurt, Magazin dünyasındaki son gelişmeleri sıcağı sıcağına ekrana getiren müzik, sinema, televizyon ve iş dünyasının ünlülerinin özel açıklamalarıyla dikkat çeken, seviyeli yayıncılığıyla TGRT'ten, "KlasMagazin",

    ÇOCUK PROGRAMLARI:
    Küçükten büyüğe herkesin beğenisini kazanmasından dolayı Kanal D'den, "Çocukların Hakkı" ile Hakkı Devrim,

    KÜLTÜR-SANAT PROGRAMLARI:
    Edebiyat dünyasından konukları, Türk yazın hayatına getirdiği eleştirel bakış ve yorumlarıyla NTV'den "Karalama Defteri" ile Doğan Hızlan, Şiir yüklü programlarıyla Kanal A'dan Bedirhan Gökçe,

    BELGESEL:
    Hiçbir yerde yayınlanmamış bilgilerle donatılan ve her yaştan izleyiciye seslene TRT1'de yayınlanan "Osmanlı'nın Doğuşu" Belgeseli, 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ve onun döneminin perde arkası olayların ilk kez, objektif bir araştırmacı gözle değerlendirmesinden dolayı CNN-Türk'te yayınlanan "Özallı Yıllar" belgeseli ile Mehmet Ali Birand ve Soner Yalçın,

    MÜZİK PROGRAMLARI:
    Şans, müzik, eğlence dolu programlarıyla izleyicilerini hem eğlendiren, hem de sayısal loto çekilişi ile milyarlar dağıtan sunuculuğunu Ömer Önder'in yaptığı, "Sayısal Gece", Türküleri, genç ve dinamik sunuşuyla izleten STV'den yapımcılığınıAhmet Gül'ün üstlendiği "Gecenin Türküsü" programı,

    KLİP DALINDA:
    Düet tarzının en iyi örneğini görsel başarıyla da destekleyerek sunan Aşkın Nur Yengi ve Rafet El Roman'ın video-müzik klibi,

    REKLAM DALINDA:
    Yıla damgasını vurmayı başaran etkileri nedeniyle, Hazır Kart (Ben Özgürüm), Telsim (Antrenmandayım) ve İxir (Kokoreççi, Kestaneci ve Banu Alkan) reklamları,

    TV YILDIZI ÖDÜLÜ:
    Sundukları performansla izleyiciyi ekran başına çekerek etkilerinigösteren Deli Yürek adlı dizideki Turgay Atacan tiplemesiyle Ali Sürmeli, Tatlı Kaçıklar dizisindeki Tarumar tiplemesiyle Dursun Ali Sarıalioğlu, İkinci Bahar dizisindeki Şecaattin tiplemesiyle Özkan Uğur, programlarındaki başarılarıyla Hülya Avşar, Gülben Ergen ve Ece Erken,

    CENGİZ POLATKAN ÖZEL ÖDÜLÜ:
    Medyayı ciddiyetle ve başarıyla irdeleyen TV8'deki "Çuvaldız" programı ile Faruk Bildirici ve Doğan Tılıç,

    YAVUZ GÖKMEN ÖZEL ÖDÜLÜ:
    Kariyerinde sürekli yükselen bir performans gösteren ve gerek yöneticilik, gerekse özel televizyonlara getirdiği yeniliklerden dolayı Kanal D Genel Müdürü Faruk Bayhan,

    RTGD ONUR ÖDÜLÜ:
    Televizyon sektöründeki uzun soluklu ve özverili çalışmalarından dolayı TGRT Genel Müdürü Ali Baransel,

    RTGD ÖZEL ÖDÜLÜ:
    TRT'yi yeniden yapılandırması ve 2000 yılında başlattığı atakla TRT'yi izleyicisi ile buluşturmasından dolayı TRT Genel Müdürü Yücel Yener,

    RTGD ULUSLARARASI BARIŞ VE DOSTLUK ÖDÜLÜ:
    Atatürk adlı kitabındaki araştırmacı ve gerçekçi yaklaşımı, Türk-İngiliz dostluğuna önemli katkıları ve BBC Dünya Servisi ile bu servisin Türkçe bölümündeki başarılı çalışmaları nedeniyle Andrew Mango,

    BÖLGESEL TELEVİZYON ÖDÜLÜ:
    Başarılı ve gündemi yakalayan yayın anlayışından dolayı ETV.

    RADYO ÖDÜLLERİ

    Ulusal radyo dalında yerli müzik istasyonları: Show Radyo, Radyo D, Best FM, Kral FM, Alem FM, Şık FM.
    Ulusal radyo dalında yabancı müzik istasyonları: Radyo Mydonose, Metro FM, Radyo 5, Kiss FM, Capitol Radyo.
    Yerel Radyo Dalında Yerli Müzik İstasyonu: Radyo Bek, Veys FM, Radyo Ses.
    Yerel Radyo Dalında Yabancı Müzik İstasyonu: Radyo ODTÜ.

    RADYO PROGRAMLARI DALINDA:
    Ceydanın Cezvesi-Ceyda Türel (Radyo D)
    Arzu'nun İnleyen Nağmeleri-Arzu Çağlan (Best FM)
    Sivrisinek ve Curcuna-Nihat Sırdan (Best FM)
    Gündem-Özlem Göksan (Show Radyo)
    Gezegen-Mehmet Gezegen (Kral FM)
    Şalala-Hakan Gündüz (Radyo D)
    Ender Uslu (Show Radyo)
    TRT Radyo Dairesi Başkanlığı
    Erhan Konuk (Radyo Mydonose)
    İlker Ateş ile Spor Kazanı (Radiosport)
    Etiketler:
    

      EN ÇOK OKUNANLAR

        Sayfa Başı