Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Telekulak İskoçya’ya sıçradı

  Hürriyet Haber
  30 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ağustos 2012 - 23:41

  İngiltere’de medyanın taşlarını yerinden oynatan telefon dinleme skandalı İskoçya’ya ulaştı. Geçen yıl skandalın odağında olduğu için kapatılan News of the World gazetesinin İskoçya baskısının editörü Bob Bird (56), adaleti yanıltmaya çalışmak suçlamasıyla gözaltına alındı.

  Bird, İskoçyalı sosyalist politikacı Tommy Sheridan’ın özel hayatına ilişkin detayları gazetesinde yayınlamıştı. Sheridan bunun üzerine 2006’da gazeteye karşı dava açmış ve 200 bin sterlin (Yaklaşık 575 bin TL)  tazminat kazanmıştı. Bird, bu tazminat davasında yalan ifade verip adaleti yanıltmaya çalışmakla suçlanıyor. 

  İskoçya’daki tutuklamanın birkaç saat sonrasında bir gözaltı da başkentte yaşandı. Londra polisi 2009 yılında anonim bir isim kullanan blog yazarının kimliğini ortaya çıkarmak için hacker tutan bir gazetecinin sorgulanmak üzere gözaltına alındığını duyurdu.

  Times’da gözaltı

  Polis 28 yaşında ve erkek olduğunu söylediği gazetecinin kimliğini açıklamadı ancak İngiliz Basın Birliği bu kişinin The Times muhabiri Patrick Foster olduğunu bildirdi. Böylece İngiliz polisinin telekulak soruşturmaları çerçevesinde tutukladığı gazeteci sayısı 11’e, toplam tutuklu sayısı ise 40’a çıktı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı