Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Telekulak iddianamesi: Dink cinayeti izi

  Mesut Hasan BENLİ / ANKARA
  22.04.2016 - 21:33 | Son Güncelleme: 22.04.2016 - 21:35

  Aralarında siyasetçi, işadamı, gazeteci ve bürokratların da bulunduğu 402 kişinin usulsüz dinlenilmesine ilişkin hazırlanan iddianamede, gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesi davasının sanıklarından polis memuru Muhittin Zenit’in, suikast davasına bakan mahkemenin hâkimi Erkan Canak’ın, idari soruşturma sonunda “Polisler yargılanmalı” raporu veren Başmüfettiş Ayşegül Genç ve eşinin de sahte suçlama ve isimlerle dinlenildiği ortaya çıktı. 

  SAHTE İSİMLERLE

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre, Dink cinayeti davasının sanıklarından Muhittin Zenit,  ‘Hizbullah Terör Örgütü içerisinde faaliyet gösteren şahısların faaliyetlerinin deşifre edilerek, gerçekleştirilebilecek muhtemel eylemlerin engellenmesi’ gerekçesiyle ‘Abdullah Acar’ sahte ismiyle dinlemeye alınmış.

  Zenit’in  dinlenilmesine ilişkin talepte, FETÖ/PDY yöneticisi olmakla suçlanan dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Recep Güven’in yanı sıra 8 polisin imzası ve parafların bulunduğu, dinleme kararının da Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nden 16 Şubat 2009 tarihinden itibaren 3 ay süreli alındığı belirtildim Dink cinayetine ilişkin açılan davaya bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Erkan Canak ise ‘İBDA-C’ suçlamasıyla ‘Selma Büyükburç’ sahte ismiyle dinlenmiş, Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nda görevli 4 polisin talebiyle, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 1 Ağustos 2008 tarihinden itibaren 3 aylık süreyle Canak’ın telefonlarının dinlenildiği belirtildi.

  EŞİNİ DE DİNLEMİŞLER

  İddianamede, Dink cinayeti ile idari soruşturma görev yapan Ayşegül Genç ve eşi Mehmet Cüneyt Genç’in de usulsüz dinlenildiği anlatıldı. Genç’in dönemin İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve diğer personelinin olayda kusurunun bulunduğu yönünde rapor hazırladığı için hedef alındığı kaydedildi. Genç ve eşi için ‘Hizbullah Terör Örgütü içerisinde faaliyet gösteren şahısların faaliyetlerinin deşifre edilmesi’ gerekçesiyle 3 ay süreyle dinleme kararı alındığı belirtildi.

  Etiketler: telekulak , dink , iddianame
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı