Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Telekulak çekilecek

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN/ANKARA
  17 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 17 Kasım 2009 - 08:24

  Yasa dışı dinlemelerinin önüne geçmek amacıyla hükümet, bazı maddelerde 7 yıla kadar hapis cezasını öngören yeni düzenlemeyi bir hafta içinde Meclis’e gönderme kararı aldı.

  BAŞBAKAN Yardımcısı Cemil Çiçek’in açıkladığı yasa dışı telefon dinlemelerinin önüne geçmek amacıyla hükümet bazı maddelerde 7 yıla kadar hapis cezasını öngören yeni düzenlemeyi bir hafta içinde Meclis’e gönderme kararı aldı.

  Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de yakından ilgilendiği düzenleme dün Bakanlar Kurulu’nda ele alındı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da destek verdiği düzenlemenin bir hafta içinde Meclis’e sevkedilmesi kararlaştırıldı. Mağduriyetlerin sayısının arttığı gerekçesiyle hızlı hareket edilmesi kararı alınan düzenlemeyle mevcut yasadaki cezalar en az bir katı yükseltiliyor. Bu çerçevede suçun işleyişine göre bazı maddelerde 7 yıla kadar hapis cezası getiriliyor. Yasa dışı elde edilip internetten yayınlanan telefon konuşmalarının önüne geçme kararı da alındı.

  Medya kuruluşları da sorumlu

  Bu kapsamda bilişim suçları yeniden düzenlenirken, internet suçları özel olarak ele alındı. Bu konuda teknik alt yapının hazırlanması için Ulaştırma Bakanlığı ile hızlı ve etkili çalışma yapılması kararı alındı. Mevcut düzenlemede yasa dışı elde edilen telefon dinlemelerinin yayınlanması halinde mağdurun suç duyurusunda bulunması gerekiyordu. Yeni düzenlemede bundan vazgeçilerek, doğrudan dava açma yoluna gidilmesi kararı alındı. Böylece savcılar kamu adına doğrudan harekete geçme hakkına kavuşmuş olacak. Bu suçlarda caydırıcılık amacıyla dinlemeleri yayınlayan medya kuruluşları içinde cezalar yüzde 50 oranında arttırılıyor.

  ‘Tesadüfi delil’ kapsamında

  Ergenekon soruşturması çerçevesinde hakkında dinleme kararı alınan 56 hâkim ve savcının tapeleriyle ilgili Hürriyet ayrıntılara ulaştı. Buna göre 8 hâkim ve savcıyla ilgili işlem devam ederken, 10’u hakkında işlemler tamamlandı. Diğer hâkim ve savcılarla ilgili işlem yapılmadı ancak TCK’da yer bulduğu gerekçesiyle “tesadüfi delil” elde edilen bazı hâkim ve savcılarla ilgili de kamu görevlilerine bilgi verildi. Bu savcı ve hâkimlerin bazılarıyla ilgili başka suçlar nedeniyle soruşturma açıldı. Fuhuş operasyonunda bazı hâkim ve savcılara “tesadüfi delil” kapsamında işlem yapıldı.

  Bütçeden sonra gelecek

  Başbakan Erdoğan da dün İtalya’ya hareketinden önce yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Süratle ilgili bakan arkadaşlarım, başta adalet bakanım olmak üzere konuyla ilgili kurum kuruluşları da bu sürece davet ederek, birlikte çalışmaları yapacaklar. Öyle zannediyorum ki bütçe müzakerelerinin ardından bu konuyu ele alırız.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı