Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Telekritik

Selim AKÇİN

Nurseli Hanım

Katıldığı bir haber programında bitirdiği üniversiteden oynadığı tiyatro oyunlarına kadar geçmişini ortaya döküp ardından da haberleri yerden yere vuran, halka bilgi vermeli, mesaj vermeli diye çırpınan Nurseli İdiz hanımefendi, Kanal 6'da hazırladığı ‘‘İşte Hayat’’ adlı haber programına son günlerin flaş ismi Banu Alkan'ı konuk etti. Malum, Banu Alkan, ‘‘Nere mi nere mi’’ şarkısıyla son günlerin primadonnası. Herkes konuk ediyor ben de edeyim ne çıkar demiş olabir Nurseli Hanım. Buna kimsenin itirazı olamaz. Her şeyin birbirine karıştığı televizyon dünyasında Nurseli Hanım'ın ‘‘olmasın böyle vakalar’’ dediği şeylerin de izleyicisi var çünkü. Ve Nurseli Hanım da yeterli sayıdaki izleyici için kendinden bir fedakarlık yapmış olabilir. Ama iki gün önce, sabaha kadar, haberlerin dilinden, sululuktan, etikten bahsedip, kendini de göklere çıkaran İdiz'den en azından bugünlerde ‘‘mesajlı program’’lar beklemek gerekmez mi? Çünkü, ‘‘Nere mi neremi’’ şarkısının dünya prömiyerinin Savaş Ay'ın programında yapıldığının altını çizen, şarkının mimarı Banu Alkan'ın sevgilisi Murat Taşdemir'le telefon bağlantısı kurma akıllılığını gösteren başka isimler de var TV alemimizde. Ben bütün bunları yazıp Nurseli Hanım'a fazla mesaj mı göndermiş olurum ? Belki olurum. Ama kendisinin mesaj kaygısına güvenerek.

Dünyanın en önemli sinema ödüllerinden ‘‘Altın Küre’’nin sahipleri belli oldu. Ödüllerin sahipleriyle buluştuğu anı NTV bize izletti. Daha doğrusu sabah geç kalkma şansına sahip olanlarla işe geç kalma riskini göze alanlar ödül gecesini saat 03.00'te canlı olarak izledi. NTV, bir gece sonra da iyi bir saatte ödül gecesini tekrar yayınladı. Televizyon dünyasına, felsefeye, dine ve kişisel hayatlara sunduğu ilginç bakışlarla medyacıların da ilgi odağı olan ‘‘The Truman Show’’un baş aktörü Jim Carrey, en iyi aktör ödülünü kazandı. Kazananın sevincinden, kaybedenin üzüntüsünden çok daha başka şeyler izledik orada. Ne bizim alıştığımız üzre önceden ‘‘tüyolu’’ ödüller, ne ödül kavgası ne de bayağılık düzeyinde tartışmalar vardı.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI