Gündem Haberleri

  Telekomünikasyon Kurumu İnternet’te tam çuvalladı

  Hürriyet Haber
  24.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin yurtdışı çıkışı iki hafta üstüste yine çöktü ve Türkiye yine bilgi karanlığına boğuldu.

  Telekomünikasyon Kurumu’nun stratejileri sonucunda İnternet altyapı tekelini elinde tutan Türk Telekom, tekel olmanın verdiği rahatlıkla altyapıya yatırım yapmadan daha fazla para kazanmaya yöneldikçe, Türkiye’nin İnternet altyapısı her geçen gün dünyanın gerisinde kalıyor. Bunun faturası, geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin yurtdışı İnternet çıkış hatlarında peş peşe yaşanan arızalar sonucunda yine bizzat biz tüm Türkiye'ye kesildi. Türk Telekom’un yurtdışı çıkışlarının iki defa çökmesiyle ülke olarak bir kere daha bilgi karanlığıyla yüz yüze kaldık.

  On gün içinde üst üste meydana gelen arızalarda önce Türkiye’nin 21,77Gbps’lık yurtdışı İnternet çıkışları erişimi 16Gbps seviyesine düştü. Ancak geçici tel maşa çözümlerle desteklenerek 18 Gbps seviyesine çıkarılan İnternet çıkış hatlarını vuran ikinci bir arıza, bu kez de İnternet bağlantı kapasitesinin 9 Gbps’a kadar gerilemesine neden oldu.

  Türkiye’nin ihtiyacını karşılamada hayli yetersiz kalan bu kapasite, arıza giderilene kadar Türk İnternet kullanıcılarını dünyaya bağlayan tek iletişim noktası olarak kaldı.

  İnternet altyapılarının durumu hızla gözden geçirilmedikçe ve başımıza gelenler dikkate alınarak uygun alternatifler düşünülmedikçe, daha da önemlisi Telekomünikasyon Kurumu'nun Türk Telekom tekelini kollama merakı sürdükçe bu karanlıkları daha çok yaşarız gibi görünüyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı