ANKARA HABERLERİ

Telekomünikasyon firmaları rekabet olmamasından şikayetçi

İpek ARIOĞUL
29.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

TELEKOMÜNİKASYON sektörünün önde gelen firmalarından Eser Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, Türk Telekom’un piyasadaki tek şebeke olmasından dolayı rekabetin yıllardır oluşamadığını, firmaların öngördükleri büyümeyi gerçekleştiremediğini belirtti.

İpek ARIOĞUL

Türk Telekom’da yaşanan grev ve hemen ardından oluşan kesintiler, telekomünikasyon sektöründe faliyet gösteren firmaların sesinin daha da yükselmesine neden oldu. Sektörün en etkin sivil toplum kuruluşlarından TELKODER’in Başkanı Arıak, Ankara Hürriyet’e konuştu. "Türk Telekom devlet tekeliyken özel sektör tekeli oldu. Sektörde rekabet ve yatırım şartları oluşmuyor" diyen Arıak, şunları kaydetti:

BEKLEDİĞİMİZ SERBESTLEŞME OLMADI :
2000 yılında Türkiye’de telekomünikasyonun serbestleşmesi yönünde çeşitli kanunlar çıktı. 2001’de bu işi yapmak için Telekomünikasyon Kurumu kuruldu. Biz de özel sektör olarak telekomünikasyon yatırımlarıyla ilgilenmeye başladık. Örgütlenmezsek, kanunlar çıksa dahi çeşitli hakların verilmeyeceğini gördük ve 2001’de sektör temsilcileri bir araya gelerek TELKODER’i kurduk. Zamanla serbestleşme dedikleri şeyin gerçekleşmediğini gördük.

HAVADAKİ REKABET BİZDE YOK: TELKODER’in, içinde büyük grupların yer aldığı 25 üyesi var. Hepimiz rekabet şartları, yatırım şartları oluşsun istiyoruz. Büyük umutlarla girdiğimiz işlerde hayal kırıklığına uğradık. Hükümet, rekabet istediğini söylüyor ama hala bir gelişme yok. Hava ulaşımında ise rekabet çok iyi durumda. Türk Hava Yolları’nın (THY) yanı sıra özel ulaşım firmalarının da önleri açıldı, rekabet arttı.

MAHKEMEDE ZORLUK YAŞAMIYORUZ : Özel sektör olarak çok önemli mücadeleler veriyoruz. 4-5 sene öncesine kadar hakkımızı aramak için mahkemeye gittiğimizde çok zorluk çekiyorduk. Kamuoyu gibi mahkemeler de bu konuyu iyi bilmiyordu. Artık mahkemelerde büyük oranda biz kazanıyoruz. TELKODER de çok önemli bir dernek. TELKODER olarak Avrupa çapındaki benzer bir örgütün de yönetiminde bulunuyoruz. Avrupa Birliği’nin (AB) de olumlu etkisi var. Alandaki STK’ların söylediklerine AB büyük önem veriyor. Bizim söylediklerimiz AB için önemli. Örneğin 2004’de uzak mesafeli telefon konuşmaları için 44 firmaya lisans verilmesiyle ilgili olarak hükümet yetkilileri "Yüzde 44 lisans verdim" derken, "Biz bunun yanı sıra şu şu sorunlar var" diyoruz. Türkiye’nin AB isteği devam ettikçe telekomünikasyon alanında da iyileşme olacaktır. Türkiye’nin şehir içi telefon hizmetinin rekabete açılmamış olması, internetin ise yüzde 97’sinin Türk Telekom’un elinde olması Avrupa için anlaşılır gibi değil.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Telekomünikasyon firmaları rekabet olmamasından şikayetçi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı