Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Telekom'daki greve ilişkin STK'lar ortak bildiri yayınladı

  A.A.
  24 Ekim 2007 - 10:47Son Güncelleme : 24 Ekim 2007 - 10:48

  Türk Telekom'da devam eden greve ilişkin 13 bilişim sivil toplum kuruluşu (STK), ortak bir bildiri yayınladı.

  Ortak bildiri, her ay toplanarak gündemlerindeki konuları değerlendiren bilişim STK'larından Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ve Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneğinin (TÜBİSAD) de aralarında bulunduğu 13 STK tarafından Bilişim Sivil Toplum Kuruluşları imzasıyla yayınlandı.

  Bildiride, daha ilk günden karşılaşılan kesintilerin birçok alanda önemli aksamalara neden olduğu ve bu gibi durumlarda kesintisiz haberleşme güvenliğinin sağlanması için alternatif altyapıların kurulması ve kullanılması gerektiği vurgulandı.

  Türk Telekom'da ilk kez bir grev yaşandığına değinilen bildiride, daha ilk günlerde karşılaşılan kesintilerin, Türkiye'nin, savaş-terör, deprem ve yaşanan grev gibi zamanlarda kesintisiz haberleşme güvenliğinin sağlanması için üzerinde durulması ve giderilmesi gereken bir eksiğini ortaya çıkardığı savunuldu.

  “ESAS ZAAF, SADECE TÜRK TELEKOM'A BAĞIMLI OLMAK”

  Yasal bir hak olan grevin aksamalara yol açmasının kaçınılmaz olduğuna işaret edilen bildiride, gündeme gelen sabotaj iddialarının polisiye olaylar niteliği taşıdığını ve varsa suçluların cezalandırılacağı belirtilerek şu görüşler aktarıldı:
  “Esas zaaf, yedeksiz tek bir haberleşme altyapısına, daha net bir ifadeyle haberleşmemizin sadece Türk Telekom A.Ş. altyapısına bağımlı olmasıdır. Türk Telekom A.Ş.'nin kullandığı altyapı, halen ülkemizde iletişim amacıyla kullanılan tek telekomünikasyon altyapısıdır. Kesinti durumunda, bu şebeke üzerinden sağlanan internet erişimi, sabit telefon ve bazı cep telefonu gibi hizmetler aksamaktadır.

  Tek şebekeye bağımlılık ve rekabetsizlik, haberleşme hizmetlerinde büyük kesintisizlik ile güvenilirlik sorunlarını beraberinde getiriyor. Çözümün, serbestleşmenin sağlanmasından geçtiğine inanıyoruz.”

  “ACİL ÖNLEM ALMAK ZORUNLULUK”

  Türkiye'nin, kesintisiz haberleşme güvenliğinin sağlanması, alternatif altyapıların kurulması/kullanılması ve bilgi toplumu olma yolunda koyduğu hedeflere ulaşmak için hükümete, Ulaştırma Bakanlığına ve Telekomünikasyon Kurumuna büyük görev düştüğü kaydedilen bildiride, 60. Hükümet Programında da yer alan telekomünikasyonda serbestleşmenin sağlanması ve bilgi toplumu stratejisi eylem planında yer alan rekabetçi, yaygın ve ucuz iletişim altyapı ve hizmetlerinin sağlanması hedefi doğrultusunda acil önlemler almalarının bir zorunluluk haline geldiğinin grev nedeniyle anlaşıldığı belirtildi.

  Bildiride ayrıca, son dönemde Türkiye'de meydana gelen üzüntü verici olaylara da işaret edilerek, “Ulusumuzun büyük acısını paylaşıyoruz. Şehit ve gazilerimizi hiçbir zaman unutmayacağız” denildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı