Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Telekom'daki grev hayatımızı etkilemeye başladı

  hurriyet.com.tr
  16 Ekim 2007 - 15:25Son Güncelleme : 16 Ekim 2007 - 20:06

  Türk Telekom'da yaşanan grev ve 5 ilde fiber optik kablolara düzenlenen sabotajla birlikte ülke çapında haberleşme sistemi çöktü. Sonuçları insan hayatına kadar uzandı...

  UÇAKLAR RÖTAR YAPTI

  BUNDAN SONRA NELER OLABİLİR?

  Grevin ne kadar süreceği henüz belli değil. Ancak bu sürenin uzaması, vatandaşların hayatını zora sokacak gibi gözüküyor.

  İşte grevin olası etkileri:

  Greve çıkan personelin daha çok arıza birimlerinde görev yapıyor olması nedeniyle Türk Telekom'un, arızaların kısa sürede giderilmesi konusunda sıkıntı yaşayabileceği, grevin de daha çok bu alanda kendini hissettirmesi öngörülüyor.

  Telefon kablolarında bir arıza meydana gelmesi halinde muhtemelen tamiri eskisinden daha uzun bir süre alacak. Bunun anlamı da hatlarında arıza meydana gelenlerin telefonlarına tekrar kavuşabilmek için çok bekleyecek olmaları.

  Türk Telekom grevi sadece aynı zamanda cep telefonu üzerinden yapılan görüşmeleri de etkileyecek. GSM operatörlerinin Türk Telekom Altyapısı üzerinden kullandıkları sistemlerinde oluşabilecek arızalarda geç müdahale kaynaklı problemler, bu operatörlerinin baz istasyonlarından verilecek hizmeti etkileyecek.

  Kamu kuruluşlarının kendi aralarındaki veya diğer kamu kuruluşları ile aralarındaki haberleşme devrelerinde problemler yaşanabilir.

  Özel firmalara ait kiralık hat devrelerindeki arızalardan kaynaklanabilecek problemler, bu şirketler üzerinden yapılacak görüşmelerde de problemlere neden olabilir.

  Telefonda meydana gelebilecek arızalar hayatın birçok alanında problemlere neden olabilir. Ulaşımdan sağlığa, emniyetten gümrüğe, bankacılık ve borsa işlemlerine kadar birçok alan bu grevden etkilenebilir.

  İzmir Adnan Menderes Havalimanındaki bazı hava yolları  şirketlerinin bilgisayar sistemlerinde yaşanan sorun nedeniyle uçakların  kalkışlarında rötarlar meydana geldi. Grev nedeniyle hava yolu şirketlerinin bazılarının bilgisayar  sistemlerinde kesintiler yaşandığı ve buna bağlı olarak, yolcuların  uçağa biniş işlemlerinin elle yapıldığı belirtildi.


  TÜRK TELEKOM'DAN GREV FOTOĞRAFLARI

  ATM'LERDEN PARA ÇEKİLEMEDİ
  Bitlis merkezde özellikle ADSL'de, banka şubelerinde arızaların baş  gösterdiği
  , vatandaşların kuyruklar oluşturduğu ve iletişimin durma  noktasına geldiği kaydedildi. Grevin, sendika üyesi 2 çalışanla hizmet veren Türk Telekom Mutki  Şubesinde de uygulandığı bildirildi. İlçeye bağlı 59 köy ve 81 mezraya  hizmet veren şubedeki grev nedeniyle Mutki'de, iletişimde sıkıntıların  yaşanmaya başladığı kaydedildi.

  FATURA ÖDEMELERİ YAPILAMADI
  Öte yandan Türkiye genelinde tahsilat gişelerine telefon faturası yatırmaya gelen müşteriler, cezalı duruma düşme endişesiyle gişe görevlileriyle  tartıştı. Grev nedeniyle bazı vatandaşlar, telefon faturalarını, ödeme  merkezi olarak hizmet veren özel kuruluşlar aracılığıyla ödedi.

  "YAVRU VATAN"LA İLETİŞİM KOPTU
  Haber-İş Sendikası üyelerinin bu sabah başlattığı grev, KKTC'deki  iletişimi de etkiledi. KKTC Telekomünikasyon Dairesi Müdürü Feridun Üstün, Türk Telekom'daki  grev nedeniyle Türkiye'de bazı iller arasında olduğu gibi, Türkiye ile  KKTC arasındaki iletişimin de kesildiğini bildirdi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı