Telekom'da satış oranı yüzde 29'a çıkıyor

Hürriyet Haber
25 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Eylül 2000 - 00:01

Çiğdem TOKER /PRAG - Devlet Bakanı Recep Önal, Türk Telekom A.Ş'nin yüzde 20'lik blok satış oranının yüzde 29'a çıkarılması yönünde Bakanlar Kurulu'nda görüşüldüğünü açıkladı. Önal, bugün IMF-Dünya Bankası toplantılarının yapıldığı Prag'da Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Johannes Linn ile görüştü. Görüşmeden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Önal, Telekom özelleştirilmesiyle kamu bankalarının özelleştirilmesine ilişkin yasal düzenlemelerdeki gecikmeler üzerinde durduklarını söyledi.

Linn'in Telekom'un özelleştirilmesi konusunda hükümetin geciktiğini söylediğini aktaran Önal, şunları söyledi:

``Yüzde 29'dan fazlasına hükümetin yetkisi olmadığını söyledim. Eğer yasa çıkmazsa Telekom konusunda yüzde 29 ile yolumuza devam edeceğiz.'' Telekom hisselerinde çalışanlara yüzde 5'lik hisseye müdahale edilmeyeceğini söyleyen Önal, şöyle devam etti:

``Yüzde 29 ile 49 arasındaki kısımdan yüzde 15'i halka arzın tekrar yapılabilir diye düşündük. Blok satış hissesinin yüzde 29'a çıkarılması konusunu ilgili bakanlarla da görüştük.''

AKARYAKIT FİYATLARI

Önal, bir gazetecinin Dünya petrol fiyatlarındaki artışın içeride akaryakıt fiyatlarına yansıtılıp yansıtılmayacağına ilişkin bir soruya ise şu karşılığı verdi:

``Biliyorsunuz özel sektörün yansıtılması yönünde talebi var. Biz hükümet olarak bugüne kadar bunu yansıtmadık. Ama finansmancı olarak baktığınızda ise kaldırabileceğimiz belli bir nokta var. Burada dengeleri çok bozacak bir noktaya gelmememiz lazım.''
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı