Telekom yeni eleman almayacak

A.A.
21.02.2006 - 15:44 | Son Güncelleme: 21.02.2006 - 15:48

Oger Telecom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany, Telekom'da yaklaşık 10 bin çalışanın devlete dönme kararı vereceğini belirterek, "Eleman arama planlarını erteledik. Çünkü mevcut çalışanlarla devam etmeyi tercih ediyoruz" dedi.

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Oger Telecom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany, Türk Telekom'un yüzde 55'inin blok satışının ardından yaşanan sürece ilişkin soruları yanıtladı.

"ERKEN ÖDEME TALEBİMİZİ, ÖZELLEŞTİRME İDARESİ'NE BİLDİRDİK"

Özelleştirmenin ardından ödemelerinin yüzde 20'lik kısmını tamamladıklarını hatırlatan Doany “Geri kalanı için de banka garantisi vardı, toplamda 2,7 milyar dolarlık bir finansal teminatımız vardı. Şimdi taksitli ödeme planımızı hızlandırabilmek üzere hazırladığımız erken ödeme talebimizi Özelleştirme İdaresi'ne bildirdik” diye konuştu.
Türk Telekom'da çok sayıda çalışanın kamuya geçiş hakkını kullanmak üzere başvurduğunun hatırlatılması üzerine Doany, şunları söyledi: “Türk Telekom'da nakle tabi personel pozisyonunda olan ve istemeleri durumunda devlete dönme hakkına sahip olan yaklaşık 23 bin çalışan var ve nakil isteminde bulunmak için belli bir süre vardı. Şimdi yeni yasaya göre de pozisyonlarını değerlendirip bir karara varmak ya da kararlarını yeniden gözden geçirmek için bu süreleri biraz daha uzadı. Bu sürenin sonunda yaklaşık 9 ya da 10 bin çalışanın, iş güvencesi nedeniyle devlete dönme kararını vereceğini tahmin ediyoruz ki bu durumu anlıyoruz ve onları destekliyoruz da. Şu anda daha fazla başvuru var ama süre dolduğunda bu sayının azalacağını sanıyoruz.”

YENİ YASA, ÇALIŞANLARA KARAR VERME SÜRESİ TANIYOR

Doany, Türk Telekom çalışanlarını, özel sektör statüsüne geçişi sağlayacak, normal özel sektör çalışanları gibi bir sözleşme imzalayarak şirkette kalmaları için teşvik ettiklerini kaydetti. Yeni yasanın, karar vermek için zamana ihtiyacı olanlara yardımcı olacağını vurgulayan Doany, “Çünkü yeni yasayla birlikte, çalışanların kamuya geçiş haklarını koruyan bir sözleşme imzalama şansları olacak. Böylece çalışanlar, şirket hakkında sahip olacakları daha fazla bilgi doğrultusunda bir karara varabilecekler” dedi. Yasanın böyle bir olanak sunmasının hem devlet hem de çalışanlar için olumlu yönlerinin bulunduğunu vurgulayan Doany, “Bence bu süreç herkes açısından başarıyla tamamlanacak” dedi.

“MEVCUT ÇALIŞANLARLA DEVAM ETMEK İSTİYORUZ”

Kamuya geçmek isteyen çalışan sayısının fazla olması durumunda şirkette ne gibi zorluklar yaşanabileceğinin sorulması üzerine Doany şunları kaydetti: “Türk Telekom'un halihazırda 52 bin çalışanı var. Bunların 23 bini nakle tabi. Ne kadarının devlete geçeceği konusunda kesin bir rakam vermek zor, çünkü isteğe bağlı. Bir kısmı devlete geçme hakkını kullanacak ama önemli bir kısmı da geçiş hakkını donduracak ya da statüsünü değiştirerek, özel sektör çalışanı statüsüyle çalışmaya devam edecek.

Bizim açımızdan eleman arama durumu ortaya çıkabilir. Sonuçta şirkette çalışacak çok sayıda elemana ihtiyacımız olacak. Ama eleman arama planlarını erteledik, çünkü biz mevcut çalışanlarla devam etmeyi tercih ediyoruz.”
Tüm çalışmalarını acele etmeden, adım adım sürdüreceklerini anlatan Doany, “Çünkü insanların en doğru kararı vermek için zamana ihtiyaçları var ki çok da kolay olmayan bir karar. Bu durumu çok iyi anlıyoruz. Geçiş süreci uzun zaman alacaktır, çünkü Türk Telecom çok büyük bir şirket, onun için de hiçbir şeyi kısa bir zaman dilimine sığdırmak mümkün değil” dedi.

3,5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM PLANI

Türk Telekom için büyük bir yatırım programı hazırladıklarını dile getiren Paul Doany, “Önümüzdeki 6-7 yıl içinde yaklaşık 3,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu yatırımlar öncelikle network kalitesinin yükselmesini, yeni teknolojiler sağlamayı, müşterilere daha fazla seçenek sunmayı sağlayacak” diye konuştu.
Bir diğer önemli noktanın Türkiye'deki PC sahipliği olduğunu söyleyen Doany, özellikle nüfusun büyüklüğü, eğitim standartları ve alım gücüyle kıyaslandığında bugün bu oranın çok düşük olduğuna dikkati çekti.

Bilgisayar almakta zorlanan insanları desteklemek ve piyasayı teşvik etmek üzere Microsoft ve Intel ile birlikte bir program oluşturduklarını anlatan Doany, “Bu programın başarılı olacağına inanıyorum. PC sahipliğinin artması hem ülke ekonomisi hem de buradaki tüm şirketler için çok önemli” dedi.

Türk ekonomisine ilişkin bir soruya da Doany, “Türk ekonomisinin geleceği çok pozitif. Güçlü ekonomisi, çok dinamik genç nüfusu ile Türkiye'nin geleceği bizi çok heyecanlandırıyor. Pek çok şirket de bu ülkenin geleceğine inanıyor” karşılığını verdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı