Gündem Haberleri

  Telekom sözleşmeyi feshetti

  A.A.
  16.07.2007 - 18:52 | Son Güncelleme:

  Türk Telekom, Antalya'da telefon kablolarının yer altına alınması çalışması nedeniyle açılan çukura düşerek hayatını kaybeden çocukla ilgili olarak, müteahhit firmanın sözleşmesini sona erdirdiklerini bildirdi.

  Türk Telekom'dan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, dün Antalya'da meydana gelen ve ölümle sonuçlanan kazanın şirket tarafından teessürle öğrenildiği belirtildi.

  Açıklamada, söz konusu elim kazanın, Antalya ili altyapı tamiratı, yenilenmesi ve onarımını kapsayan işlerin hizmet alımı kapsamında ihale ile işi yürütmekte olan ARYIL İnş. Tur. Yapı San. Tic. Ltd. şirketinin
  sorumluluk alanında meydana geldiği ifade edilerek, “Gerek hizmet alım sözleşmesinde yazan, gerekse mevzuat çerçevesinde işin yapılması için tanımlanan tüm güvenlik ve emniyet tedbirlerinin alınması koşuluyla başlatılan söz konusu çalışma devam ederken, meydana gelen bu üzücü olay karşısında müteahhit firmanın sözleşmesi derhal sona erdirilmiştir” denildi.

  Olayla ilgili olarak Savcılık tarafından başlatılan soruşturmanın yanı sıra ayrıca Türk Telekom Genel Müdürlüğü tarafından da bir soruşturma başlatıldığı ve bir soruşturma heyetinin olayın tüm boyutlarının incelenmesi için hemen Antalya'ya gönderildiği bildirilen açıklamada, yürütülecek inceleme ve soruşturma sonucunda ihmal ve kusuru bulunanlar hakkında gerekli her türlü işlemin yapılacağı kaydedildi.

  YÜKLENİCİ FİRMA

  Öte yandan Aryıl Şirketi yetkililerinin poliste verdikleri ifadede, çalışmalar çerçevesinde açılan çukurların kapatılmasının, işin mahiyeti gereği üç gün sürdüğü, ancak söz konusu çukurun kazımı sırasında su borusunun patladığı ve Antalya Su ve Atık Su İdaresine (ASAT) bilgi verildikten sonra çalışan ekibin olay yerinden ayrıldığını söyledikleri öğrenildi.

  ASAT Genel Müdür Yardımcısı Fethi Yalçın da, kendilerinin borunun kırılması ile ilgili uyarıldıklarını ve onarım ekiplerinin giderek gerekli tamiratı yaptıklarını kaydetti.

  Yalçın şunları söyledi:
  “Söz konusu çalışmayı yürüten firma iki boruyu kırmış. Biri bizim su borumuz diğeri de vatandaşın tarlasını sulamak için kendi imkanları ile kanaldan bahçesine döşediği boru. Ekiplerimiz bize ait olan patlağı onarmışlar, ancak diğer borunun tamiri amacıyla gerekli malzemeler bulunmadığı için çalışmayı yürüten firmaya vatandaşın döşediği su borusu hakkında bilgi vermişler.”

  Çalışma yapan firmanın su borularını patlatmasının öncelikle yanlış olduğunu kaydeden Yalçın, çukurun etrafında gerekli güvenlik alma yükümlülüğünün tamamen firmanın görevi olduğunu vurguladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı