Telekom, Rekabet'ten hızlı geçti

Hürriyet Haber
14 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Aralık 2000 - 00:01

Türk Telekom'un özelleştirilmesi sürecinde yasal bir zorunluluk olan Rekabet Kurumu'nun görüşü, 24 saat gibi kısa bir sürede Özelleştirme İdaresi'ne gönderildi.

Hükümet, Telekom ihalesi için IMF'ye ‘14 Aralık’ sözü verdikten sonra kalan dar zamana çok şey sığdırmaya çalışıyor. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Bakanlar Kurulu kararnamesinde hukuka aykırı bulduğu konuları; hukuken tartışmalı bir biçimde Özelleştirme Yüksek Kurulu kararına dönüştüren Hükümet, önceki gün de Rekabet Kurumu'na başvurdu. Rekabet Kurumu, ön bildirim başvurusunu dün yanıtlayarak gönderdi.

Kurum, bu görüşü hazırlarken, geçen sonbaharda vermiş olduğu görüşü esas aldı. Kurum, Telekom'un yüzde 20'si için daha önce yapılan ilk başvuruda, ‘güçlendirilmiş stratejik ortak’ kriterini esas alarak görüş bildirmişti. Yetkililer, o dönemde de satılacak payı yüzde 20 olmasına karşın, asıl niyetin, söz hakkını ‘güçlendirilmiş stratejik ortağa’ vermek olduğunu belirterek, şu yorumu yaptılar: ‘‘Aslında, ikinci kez başvurulması bile gerekmiyordu. İlk görüş, bu varsayım üzerine verilmişti. Stratejik ortak kaldıktan sonra, satılacak payın yüzde 20'den yüzde 33.52e çıkarılması, esası değiştirmez.’’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı