Telekom hızlanacak, enerjiyi gezici santrallar çözecek

Hürriyet Haber
13.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz, dünkü zirvede Türk Telekom'un özelleştirilmesini hızlandırma kararı aldılar. Koalisyon liderleri ayrıca, elektrik enerjisi açığını kapatmak için gezici santralların yaygınlaştırılması görüşünde birleşti.

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, koalisyon ortağı partilerin genel başkanlarının katılımıyla yapılan ve ekonomideki son gelişmelerin ele alındığı toplantıda alınan kararları yazılı olarak açıkladı. Açıklamada, artan enerji ihtiyacının gezici santrallarla karşılanacağı vurgulandı.

Bülent Ecevit'in açıklamasına göre, zirvede alınan kararlar şöyle:

Telekom'un özelştirilmesi hızlandırılarak bir an önce sonuçlandırılması sağlanacaktır.

1999 ve 2000 yıllarında yağışlar, son 10 yılın en düşük düzeyinde gerçekleşmiştir. Ülkemizdeki elektrik enerjisinin yüzde 30'u ise su kaynaklarından sağlanmaktadır. Bu durum, bazı ivedi ve etkili önlemlerin alınmasını zorunlu kılmaktadır. O nedenle, yeni enerji projelerinin yapımı veya ihalesi hızlandırılacaktır ve süratle gezici santraller kurulacaktır. Bu arada, bazı komşu ülkelerden aldığımız elektrik enerjisi dış alımının artırılması için gerekli girişimler yapılmaktadır. Aynı zamanda elektrik enerjisi tasarrufu için etkili önlemler alınacaktır, belediyeler, bu konuda uyarılacaktır.

Dünya petrol fiyatlarındaki aşırı artışın ülkemizdeki olumsuz etkilerini olabildiğince azaltmak için gerekli önlemler alınacaktır.

İç ve dış sermaye yatırımlarıyla ilgili formalitelerin hızlandırılması için etkili kurallar getirilecektir.

Bakanlar Kurulu kararnameleri ile ilgili işlemler ve imzalar sınırlandırılarak, devlet yönetiminde verimlilik artırılacaktır.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı