Telekom davasında karar bu hafta verilecek

Ankara/Anka
10.10.2005 - 11:53 | Son Güncelleme:

Haber-İş Sendikası’nın açtığı Telekom’un yüzde 55’inin satışına ilişkin davada Özelleştirme İdaresi Başkanlığı savunmasını verdi. Danıştay Savcılığı’nın görüş bildirmesinin ardından yürütmeyi durdurma talebi bu hafta içinde karara bağlanacak.

Haber-İş Sendikası, Telekom’un yüzde 55 hissesinin satışına karşı yürütmeyi durdurma ve iptal istemli olarak dava açmıştı. Adli tatil nedeniyle Danıştay Nöbetçi Dairesi’nin yaptığı ilk incelemede, dava dosyasındaki iddialar ciddi bulunarak Özelleştirme İdaresi’ne sınırlandırılmış olarak 10 günlük süre tanınmıştı. Ancak ÖİB’in talebi üzerine ek savunma süresi verilmişti. ÖİB’in 7 Ekim Cuma günü savunmasını Danıştay’a gönderdiği öğrenildi. Savunmanın incelemeye alındığı belirtildi.

Danıştay Savcısı’nın Özelleştirme İdaresi’nin savunmasını inceledikten sonra görüş bildirmesi bekleniyor. Danıştay Savcısı’nın görüş bildirmesinin ardından bu hafta Telekom ihalesinin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin kararın Danıştay tarafından verilebileceği belirtildi. Ancak kararın bugün çıkması beklenmiyor.

Haber-İş Sendikası, temmuz ayında Telekom’un satışına ilişkin İhale Komisyonu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açmıştı. Dava dilekçesinde, Telekom’un özelleştirilmesine ilişkin yapılan yasal düzenlemelerle ilgili Anayasa’ya aykırılık iddiasında bulunulmuştu. Dilekçede, yabancılara satışın Anayasa Mahkemesi’nin daha önce verdiği kararlara aykırı olduğu, karlı bir kuruluş olan Telekom’un satışında kamu yararı bulunmadığı ortaya konulurken, ihaleden bir gün önce CDMA frekans tahsisi ve 6 gün önce yapılan yasayla Telekom’un asgari hizmet yükümlüsü olmaktan çıkarılmasının ihale koşullarını değiştirdiği, böylece işlemin baştan sakat olduğu savunulmuştu. Dilekçede, TL’nin son bir yıl içinde yüzde 15.6 oranında değer kazandığına dikkat çekilerek, değeri düşen para birimi üzerinden ihalenin yapılmasıyla kamu yararının "haleldar" edildiği dile getirilmişti.

Telekom’un yüzde 55 hissesinin satışına ilişkin teklifler 24 Haziran 2005 tarihinde alınmış, kovalamaca şeklinde geçen ihale açık arttırma usulüyle 1 Temmuz 2005 tarihinde sonuçlandırılmıştı. Telekom’un yüzde 55’inin 6 milyar 550 milyon dolara vadeli olarak Oger Grubu’na satışına ilişkin olarak Bakanlar Kurulu’nda görüşme yapılmaya gerek görülmeksizin bir günde karar çıkartılırken, Rekabet Kurulu’ndan da onay alındı. Şirketle hisse satış sözleşmesi de 24 Ağustos 2005 tarihinde imzalandı. Telekom’da devrin gerçekleşmesi için hazırlanan taslak imtiyaz sözleşmesiyle ilgili Danıştay’ın görüşü alınacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı