Telekom’a 3.5 milyar dolar yatırım yapıp çok sayıda personel alırız

Hürriyet Haber
22.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Telekom’a 6-7 yıl içinde 3.5 milyar dolarlık yatırım planladıklarını söyleyen Oger Telecom CEO’su Paul Doany, "Telekom’un 52 bin çalışanı var. Bunların 23 bini nakle tabi. Ne kadarının devlete geçeceği konusunda kesin bir rakam vermek zor. Bizim açımızdan eleman arama durumu ortaya çıkabilir. Sonuçta şirkette çalışacak çok sayıda elemana ihtiyacımız olacak" dedi.

TÜRK Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Oger Telecom CEO’su Paul Doany, Türk Telekom için büyük bir yatırım programı hazırladıklarını belirterek, "Önümüzdeki 6-7 yıl içinde yaklaşık 3,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu yatırımlar öncelikle network kalitesinin yükselmesini, yeni teknolojiler sağlamayı, müşterilere daha fazla seçenek sunmayı sağlayacak" dedi.

10 BİN KİŞİ GİDER:

CiscoExpo’da soruları yanıtlayan Daony, Türk Telekom’da çok sayıda çalışanın kamuya geçiş hakkını kullanmak üzere başvurduğunun hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Türk Telekom’da nakle tabi personel pozisyonunda olan ve istemeleri durumunda devlete dönme hakkına sahip olan yaklaşık 23 bin çalışan var ve nakil isteminde bulunmak için belli bir süre vardı. Şimdi yeni yasaya göre de pozisyonlarını değerlendirip bir karara varmak ya da kararlarını yeniden gözden geçirmek için bu süreleri biraz daha uzadı. Bu sürenin sonunda yaklaşık 9 ya da 10 bin çalışanın, iş güvencesi nedeniyle devlete dönme kararını vereceğini tahmin ediyoruz ki bu durumu anlıyoruz ve onları destekliyoruz da. Şu anda daha fazla başvuru var ama süre dolduğunda bu sayının azalacağını sanıyoruz."

TEŞVİK EDİYORUZ:

Doany, Türk Telekom çalışanlarını, özel sektör statüsüne geçişi sağlayacak, normal özel sektör çalışanları gibi bir sözleşme imzalayarak şirkette kalmaları için teşvik ettiklerini kaydetti. Yeni yasanın, karar vermek için zamana ihtiyacı olanlara yardımcı olacağını vurgulayan Doany, "Çünkü yeni yasayla birlikte, çalışanların kamuya geçiş haklarını koruyan bir sözleşme imzalama şansları olacak. Böylece çalışanlar, şirket hakkında sahip olacakları daha fazla bilgi doğrultusunda bir karara varabilecekler" dedi. Yasanın böyle bir olanak sunmasının hem devlet hem de çalışanlar için olumlu yönlerinin bulunduğunu vurgulayan Doany, "Bence bu süreç herkes açısından başarıyla tamamlanacak" dedi.

ELEMAN ARAMA ERTELENDİ:

Kamuya geçmek isteyen çalışan sayısının fazla olması durumunda şirkette ne gibi zorluklar yaşanabileceğinin sorulması üzerine Doany şunları kaydetti: "Türk Telekom’un halihazırda 52 bin çalışanı var. Bunların 23 bini nakle tabi. Ne kadarının devlete geçeceği konusunda kesin bir rakam vermek zor, çünkü isteğe bağlı. Bir kısmı devlete geçme hakkını kullanacak ama önemli bir kısmı da geçiş hakkını donduracak ya da statüsünü değiştirerek, özel sektör çalışanı statüsüyle çalışmaya devam edecek. Bizim açımızdan eleman arama durumu ortaya çıkabilir. Sonuçta şirkette çalışacak çok sayıda elemana ihtiyacımız olacak. Ama eleman arama planlarını erteledik, çünkü biz mevcut çalışanlarla devam etmeyi tercih ediyoruz."

ACELE ETMEYİZ:

Tüm çalışmalarını acele etmeden, adım adım sürdüreceklerini anlatan Doany, "Çünkü insanların en doğru kararı vermek için zamana ihtiyaçları var ki çok da kolay olmayan bir karar. Bu durumu çok iyi anlıyoruz. Geçiş süreci uzun zaman alacaktır, çünkü Türk Telecom çok büyük bir şirket, onun için de hiçbir şeyi kısa bir zaman dilimine sığdırmak mümkün değil" dedi.

Özelleştirme İdaresi’ne erken ödeme teklifi yaptık

TÜRK Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Oger Telecom CEO’su Paul Doany Türk Telekom’da taksitli ödeme planını hızlandırmak üzere hazırladıkları erken ödeme taleplerini, Özelleştirme İdaresi’ne bildirdiklerini söyledi. Özelleştirmenin ardından ödemelerinin yüzde 20’lik kısmını tamamladıklarını hatırlatan Doany "Geri kalanı için de banka garantisi vardı, toplamda 2,7 milyar dolarlık bir finansal teminatımız vardı. Şimdi taksitli ödeme planımızı hızlandırabilmek üzere hazırladığımız erken ödeme talebimizi Özelleştirme İdaresi’ne bildirdik" diye konuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı