Gündem Haberleri

  Telefonunu almak isterken kayalara sıkıştı

  GALİP ERAYDIN/İSTANBUL, (DHA)
  07.10.2007 - 11:04 | Son Güncelleme:

  Üsküdar sahil yolunda kayalıklarda oturan İsa Dorceylan, konuşurken elindeki cep telefonunu düşürdü. Dorceylen telefonunu bulmak için girdiği kayalıkların altını kurcalamaya başladı. Dengesini kaybeden Dorceylan bir anda kayarak kayanın altında kaldı. Akıl almaz olayda Dorceylan'ı kurtarmak için olay yerine gelen ekipler, gördükleri manzara karşısında şaşkına döndü. Dorceylan, yaklaşık yarım saatlik çalışmada bir doktorun direktifleri ile bulunduğu yerden çıkarıldı.

  KURTARMA OPERASYONUNUN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN


  Olay, Kız Kulesi karşı Salacak İskelesi yanında meydana geldi. Sahil yolunda arkadaşıyla cep telefonu ile konuşan İsa Dorceylan, kayalıklara doğru giderek burada oturup konuşmasına devam etmek istedi. Dorceylan, oturmak üzereyken cep telefonu elinden kayarak büyük kayaların arasına girdi. Derin bir alana giren telefonu almak isteyen genç kıyafetiyle kayaların arasına giremeyeceğini düşünerek elbiselerini çıkarıp bir kenara koydu. Büyük kayadan sarkıp telefonu almak isteyen Dorceylan dengesini kaybederek büyük kayanın altına kaydı ve içerde mahsur kaldı. Çıkmak için hareket eden Dorceylan bulunduğu yerde mahsur kaldı. Dorceylan'ın imdadına çevredekiler yetişti.

  KAYALAR ARASINDA EL GÖRÜP DURUMU FARK ETTİLER

  Kayaların arasında bir el gören çevredekilerden biri yanına gidince aşağıdan birinin yardım istediğini duydu. Hemen polis, sağlık ekipleri ve itfaiyeye bilgi verildi. Olay yerine gelene itfaiye ekipleri kayanın altında mahsur kalana genci çıkarmak için güç sarf etti. Genci çıkaramayacağını anlayan itfaiye ekibi destek olarak kayayı kaldırmak için vinç istedi. Kaya altında çaresizce kurtarılmayı bekleyen İsa Dorceylan ecel terleri dökerken onlarca meraklı da genci daha yakından görebilmek için kayaların üstlerine akın etti. Polisin uyarısıyla meraklı kalabalık uzaklaştırılırken ekipler de çalışmalarına devam etti. Sağlık ekipleri gence ilk müdahaleyi kayaların arasına sarkarak yapabildi. Sağlık ekipleri İsa Dorceylan ile sürekli konuşarak bilincini açık tutmaya çalışırken bir yandan da sağlık durumunu sordu.

  SAĞLIK GÖREVLİSİNİN PRATİK ZEKASI VE GENCİ KURTARDI

  Yaklaşık yarım saat süren çalışmalarda bir sağlık görevlisinin pratik zekası İsa Dorceylan'ın kurtarılmasında umut doğdu. Kimsenin konuşmamasını isteyen doktor, Dorceylan'ın bulunduğu alana eğilerek komutlar vererek hareket etmesini sağladı. Dorceylan'ın önce kolunu ve sol bacağını yavaşça dışarı çıkarıp beklemesini isteyen doktor, daha sonraki yönlendirmeleri ile gencin paniklemeden hareket etmesini söyledi. Herkesi sessizlikle izlediği yönlendirmeler sonucu genç bulunduğu yerden biraz daha kendini dışarı çıkarabildi. Bunun üzerine sağlık ekipleri hemen genci tutarak yavaşça dışarı çıkardı. İsa Dorceylan’a giymesi için elbiseleri verilirken, çevredekiler de kurtarma ekibini alkışladı. Kurtulmanın mutluluğu yaşayan Dorceylan ambulansa götürülürken kayanın altında beklerken çok korktuğunu söyledi. Cep telefonunu bulamadığını söyleyen Dorceylan'ın ambulansta tedavisi yapılırken, olayı hafif sıyrıklarla atlattığı belirtildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı