Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Telefonsuz internette sona gelindi: TTNET tamam ya diğerleri

  Hürriyet Haber
  28.01.2011 - 15:08 | Son Güncelleme:

  Telefonsuz internet hizmetinde sona gelindi. TTNET, mevcut abonelerine ve yeni abone olacaklara telefon hatlarını iptal ettirip ADSL hizmetinden faydalanma hakkı tanırken, diğer servis sağlayıcıları ise şimdilik bu hizmeti veremiyor.

  seozturk@hurriyet.com.tr

  Telefon hattını iptal ettirip sadece ADSL hizmetinden faydalanmak isteyen kullanıcılar, buna rağmen karşılaşılan bazı sorunlar nedeniyle bu hizmetten bugüne kadar faydalanamadılar.

  2 ay önce hurriyet.com.tr'nin yaptığı haberde servis sağlayıcılarının bu konudaki resmi açıklamalarına yer verilmiş, bu hizmetin bir iki hafta içerisinde kullanıcılara sunulmaya başlayacağı dile getirilmişti.

  Bugüne gelindiğinde ise TTNET dışındaki servis sağlayıcıları henüz bu hizmeti vermeye başlamadı. TTNET'in müşteri hizmetlerini arayan kullanıcılar telefon hatlarını iptal ettirmek suretiyle "Yalın ADSL" uygulamasından faydalanabiliyor. Diğer servis sağlayacıları ise henüz bu hizmeti sağlayamıyor.

  Selim ÖZTÜRKhurriyet.com.tr

  VERGİ ORANI YÜZDE 5 OLARAK BELİRLENMİŞTİ

  Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Türk Telekom'un sabit telefonu devre dışı bırakan "telefonsuz internet" hizmetinde uygulanacak Özel İletişim Vergisi oranını yüzde 5 olarak belirlemişti. Bu adımın ardından aboneler, bu hizmet için önlerinde hiçbir engel kalmadığını düşünmeye başladıysa da, "altyapı" çalışmasının devam ettiğini açıklayan servis sağlayıcılar, abonelerin yüzünü bu konuda yine güldüremedi.

  İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILARI NE DİYOR

  TTNET

  TTNET’ten yapılan açıklamada TTNET’in, yeni abone olacaklara ve mevcut abonelerine bu hizmeti vermeye başladığı belirtildi.

  BİRİ

  Koç.Net ise bu konuda yeni bir açıklama yapmadı; ancak Koç.Net Pazarlama Müdürü Aslıhan Keçim’in 2 ay önce yaptığı son açıklamanın hala geçerli olduğu ifade edildi. İşte o açıklama: "Yalın ADSL hizmetinin verilmesine yönelik son engel olan vergi oranındaki belirsizliğin, Cuma günü Maliye Bakanlığı’nca yüzde beş olarak açıklanmasıyla birlikte Koç.net, müşterilerine Yalın ADSL hizmeti verme sürecini de başlattı. Türk Telekom ile karşılıklı altyapı sistemlerinin test edilme sürecinin ardından Koç.net olarak bu ayın içinde tüketicilere aktif olarak Yalın ADSL hizmeti vermeye başlayacağız."

  TURKNET

  TURKNET’ten yapılan açıklama ise şöyle: “Yalın ADSL servisinin toptan olarak duyurulmasının ardından, bu hizmeti sunmak isteyen İSS’lerin (İnternet Servis Sağlayıcı), kendi sistemlerini, toptan hizmeti sağlayan Türk Telekom ile entegre etmeleri gerekiyor. Ancak bu entegrasyon sonrası, hızlı kurulum, kaliteli teknik destek ve uygun fiyatları sunmak mümkün oluyor. TurkNet şu anda bu entegrasyonu bitirme çabası içerisinde, testlerine devam etmektedir. Şubat ayı içerisinde satılabilir bir ürün olarak piyasaya sunulacaktır.”

  SUPERONLINE

  "Superonline olarak Yalın ADSL hizmeti vermeye fiili olarak henüz başlamadık. Test amaçlı örnek yalın ADSL başvuruları üretip yerleşik operatörle uygulamaları test ediyoruz. Testlerimizde aksaklıklarla karşılaştık bunları yerleşik operatöre bildirdik. Yalın ADSL satışının başlamasından önce bu aksaklıkların da tamamen giderilmesini bekliyoruz. Bu süreçte biz de sistemsel geliştirmeleri tamamlıyoruz. Bununla birlikte, Yalın ADSL'e geçen kullanıcının,  ADSL ile birlikte sabit numarasını da eş zamanlı Superonline'a taşıyıp  kullanabilmesi için gerekli düzenlemelerin BTK tarafından hayata geçirilmesini bekliyoruz. Şu anda numara taşıma olduğunda ADSL aboneliği iptal  oluyor."

  SMILEADSL

  Smileadsl’den bu konuda yeni bir açıklama yapılmadı; ancak müşteri hizmetlerindeki yetkililer henüz bu hizmetin verilemediğini belirtti.

  DOPING

  Millenicom tarafından yapılan açıklama ise şöyle: "DopingADSL2+ olarak “SadeDoping” adını verdiğimiz Yalın ADSL ürünümüzü devreye girmesi gerektiği Eylül 2010 tarihinde duyurduk ve tarifeleri ile birlikte tanıttık. Sistemimizde tüm süreçler hazır ancak yerleşik operatör ile yaptığımız testlerde sistemlerinde halen çok ciddi eksiklik ve sorunlar olduğunu görüyoruz. Özetle hizmet teoride devrede ancak yerleşik operatörün gerekli teknik altyapısı ve süreçleri kardeş şirketi dışındaki ISS’a (internet servis sağlayıcı) bu hizmeti sağlamak için henüz hazır değil. Aktif satışın başlaması için bu aksaklıkların giderilmesini bekliyoruz."

  BTK: HERHANGİ BİR ENGEL YOK

  BTK Basın ve Tüketiciler ile İlişkiler Müşaviri Güleser Aykara, konuyla ilgili şu sözleri dile getirdi: "Telefonsuz internet ile ilgili herhangi bir yasal engel yok. Maliye Bakanlığı'nın vergi oranını belirlemesiyle birlikte servis sağlayıcılarının önündeki yasal engel de kalkmış oldu."

  TELEFONSUZ İNTERNETİN KULLANICIYA MALİYETİ NE OLACAK

  Telefonsuz internetten faydalanmak isteyen abonelerin (şimdilik sadece TTNET üzerinden) mevcut tarife ücretinin yanında 15 TL'lik ek bir ödemede bulunması gerekecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı