Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Telefon pazarı büyüyecek

  A.A.
  03 Aralık 2009 - 11:52Son Güncelleme : 03 Aralık 2009 - 11:52

  Finlandiyalı cep telefonu şirketi Nokia, bu yılla karşılaştırıldığında gelecek yıl küresel cep telefonu piyasasının yüzde 10 büyümesini beklediğini bildirdi.

  Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia, cep telefonu piyasasında şu anda yüzde 38 olan payının gelecek yıl yatay bir seyir izleyeceğini, ancak piyasa payının değerinin “hafifçe” yükselmesini beklediğini açıkladı.

  Kullanıcılarına müzik ve video indirme, navigasyon ve oyunlar gibi hizmetleri artan oranda sağlayan şirketin, 2011 yılı sonuna kadar hizmetlerinden yararlanan 300 milyon aktif kullanıcısı olacağı belirtilen açıklamada, şirketin smartphone cep telefonlarına odaklanacağı belirtildi.

  Nokia Finans Direktörü Timo Ihamuotila, cep telefonu sektörünün toparlanma işaretleri gösterdiğini söyledi.

  Üçüncü çeyrekte 108,5 milyon adet cep telefonu satan ve küresel cep telefonu satışlarında yüzde 38'lik piyasa payıyla bir numara olmaya devam eden Nokia, dördüncü çeyrekte büyüme beklemiyor.

  Geçen yıl 468 milyon adet cep telefonu satışıyla, satışlarını 2007 yılına göre yüzde 7 artıran şirket, dünya çapında 123 bin 450 kişiye istihdam sağlıyor.
  Nokia, 1998 yılında dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi olmasından bu yana Ekim ayında ilk çeyrek zararını açıklamıştı. Nokia, söz konusu çeyrekte 559 milyon avro zarar etmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı