Telefon dinlemeye TÜSİAD’dan ‘Çivisi Çıkmış Dünya’ isyanı

Hürriyet Haber
14.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, gündemdeki telefon dinleme iddialarının ‘müthiş bir tedirginlik’ yarattığını söylerken, “Her zor anımızda birey olarak, toplum olarak, devlet olarak tutunduğumuz adalete güvenimiz sarsılırsa neye sığınıp neye tutunacağız” dedi. Yalçındağ, Amin Maalouf’un “Çivisi Çıkmış Dünya” kitabını anımsattı.

TÜRK Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, yargıda telefonların dinlenildiği iddialarının ‘müthiş bir tedirginlik’ yarattığını söylerken, bunun bireysel hak ve özgürlüklerle, demokrasiyle bağdaşır bir tarafı olmadığını vurguladı. Arzuhan Doğan Yalçındağ, “Adalete güvenimiz sarsılırsa neye sığınıp, neye tutunacağız” diye konuştu.
Çivisi çıkmış dünya
TÜSİAD ve Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu’nun Sektörel Dernekler Federasyonu ile düzenlediği “5’inci Rekabet Forumu”nda gazetecilerin gündemdeki telefon dinleme olaylarına ilişkin sorularını yanıtlayan Yalçındağ, Amin Maalouf’un Çivisi Çıkmış Dünya kitabını örnek verdi. “Hakikaten zor bir dönemden geçiyoruz” diyen Yalçındağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Amin Maalouf kitabında diyor ki: ‘Dünya 21’inci yüzyıla pusulasını kaybetmiş şekilde giriyor’.
Bugün yaşananlar öncelikle bu telefon dinleme konusu. Başbakan’ın telefonu 6 yıldır dinleniyormuş. Öğreniyoruz ki hakimlerin savcıların telefonları dinleniyormuş. Artık sokaktaki insan da telefonunun dinlendiğine inanıyor. İnsanın mahremiyet duygusunu zedeliyor. Bunun bireysel hak ve özgürlüklerle demokrasiyle bağdaşır bir tarafı yok. Müthiş bir tedirginlik yaratıyor.”
Tedirginliği gidermek lazım
“Öncelikle bu tedirginliği gidermemiz lazım diye düşünüyorum. Öte taraftan son yaşanan olaylar adalet duygusuna hepimizin ihtiyacı var” diyen Arzuhan Doğan Yalçındağ, sözlerine şöyle devam etti: “Her zor anımızda birey olarak toplum olarak devlet olarak millet olarak tutunduğumuz adalete güvenimiz sarsılırsa neye sığınıp neye tutunacağız? Hepimiz hukuka sahip çıkmalıyız, demokrasiye sahip çıkmalıyız. Hiçbir kesimin demokrasiye müdahele etmesine müsaade etmemeliyiz. Demokrasiye ve hukuka sahip çıkarak hukukun üstünlüğüne inanarak ancak bu zor dönemden geçebiliriz diye düşünüyorum. Ülkemizde artık liberal demokrasinin tam anlamıyla oturması için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız ve Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğuna inancımızı kaybetmemeliyiz. Yapacak başka şey yok. Çıkış yolumuz demokrasi ve hukukun üstünlüğü. Ama iyi olacak inşallah bu kaotik ortamı atlatacağız. Ancak hepimiz birey olarak buna inanırsak hukuk için uğraşırsak ve mücadele verirsek bu kaotik ortamı atlatabiliriz.”

Sıkılaştırılan bütçe ve parayla yüksek büyümenin elde edilmesi zor

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, sıkılaştırılan bütçe ve para politikalarıyla yüksek büyüme hızlarının elde edilebilmesinin zor olacağını söyledi. TÜSİAD’ın Türkiye ekonomisinin 2009’da yüzde 6 civarında küçüleceğini, 2010’da ekonominin toparlanacağını ama büyümenin zayıf olacağını öngördüğünü hatırlatan Yalçındağ, şunları söyledi: “2010 yılından itibaren tüm dünyada gevşetilmiş olan para ve maliye politikalarının yeniden toparlanması gündeme gelecek. Sıkılaştırılan bütçe ve para politikalarından oluşan bir ortamda yüksek büyüme hızlarının elde edilebilmesi daha da zor olacak. Bu sürecin kolaylaştırılabilmesi için yegane unsur, mikro-yapısal reformların ertelenmeden bugünden gerçekleştirilebilmesi. Sosyal dengelerimizi koruyarak makul bir hızla AB uyum sürecini tamamlayabilmek için Türkiye’nin yüzde 6 civarında büyümesi gerekiyor. Bu düzeyde bir büyümenin sürdürülebilir olabilmesi için, toplam faktör verimliliği düzeyini uzun dönem ortalamalarına göre ikiye katlamamız gerekiyor. Aksi takdirde kriz sonrası dünyasında ne yüksek büyüme hızları elde etmek mümkün olacak ne de rekabet gücünü korumak.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı