ANKARA HABERLERİ

Teleferik hattına yüksek güvenlik

Fatih TEKECİ
13 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 2012 - 17:05

ANKARA Hürriyet’in geçtiğimiz ay, “Teleferiğe hat ayarı” manşetiyle gündeme getirdiği Kızılay-Dikmen teleferik hattına ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyon raporu, önceki gün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşüldü.

Fatih TEKECİ

Ali İhsan Ölmez başkanlığında toplanan Meclis, hattın başta Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere kamu kurumları için güvenlik zaafiyeti oluşturması üzerine projeye güzergah ayarı çekti. MHP ve CHP gruplarının, kamu kurumlarının itirazları nedeniyle ret oyu verdiği raporda, teleferik hattıyla ilgili yapılan yeni düzenleme hakkında şu ifadelere yer verildi:

Çok sayıda önlem alındı

“Tereddütler incelenmiş olup, bu kapsamda teknik şartlar zorlanarak teleferik istasyonları ve kabin büyüklükleri ile ilgili küçültmeye gidilmiştir. Ayrıca güvenlikle ilgili olarak, her kabin ve istasyona kamera sistemi konulması, istasyonlarda devamlı güvenlik kontrollerinin yapılması ve yolcuların x-ray cihazından geçirilmesi gibi pek çok güvenlik önlemi alınması kararlaştırılmıştır. Bununla birlikte tamamen kapalı kabinler tercih edilecek olup, bu kabinlerin içeriden açılması mümkün olmayacaktır. Hat güzergahı yüksek güvenlik gerektiren kurumların alanları üzerinden geçmeyecektir.

Hat izdüşümü kaydırıldı

EGO Genel Müdürlüğü’nün yeni hat projesinde güzergah değiştirilerek itirazlara konu olan parsellerde hat izdüşümünün kaydırıldığı, güvenlik endişelerinin en aza indirilmesi için gerekli müdahalelerin yapıldığı, itirazları bu minvalde ve EGO Genel Müdürlüğü Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı’nın düzeltilen yeni projesine göre değerlendirilmesi gerektiği görüş ve kanaatine varılmıştır.”
 
26 alan bölge parkı oldu

BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi’nden daha önce İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilen bölge parklarına ilişkin raporlar da oy çokluğu ile karara bağlandı. Arka arkaya gündeme gelen raporların kabulü ile metrekaresi 30 bini geçen toplam yüzölçümü 4 milyon metrekareyi bulan 26 alan bölge parkı olarak ilan edildi. Meclis’te ayrıca, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun çerçevesinde “Hıdırlıktepe-Atıfbey-İsmetpaşa, Yenimamak, Şirindere ve Dikmen Vadisi Son Etap Kentsel Dönüşüm Gelişim Proje Alanlarının” sınırlarının riskli alan olarak belirlenmesini uygun gören İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporları oyçokluğu ile kabul edildi. Raporda, bahsi geçen alanlarda yapıların ekonomik ömrünü tamamladığı, ayrıca can ve mal güvenliği açısından tehlike ve jeolojik yönden sakınca tespit edildiğinin altı çizildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Teleferik hattına yüksek güvenlik haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:48
  • Akşam
   19:44
  • Yatsı
   21:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı