Telecom Italia: GSM 1800'e 1 milyar dolar fazla verdik

Hürriyet Haber
05.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

TELECOM Italia Genel Müdürü Marco De Benedetti, ‘‘Türkiye'deki GSM 1800 ihalesinde rakiplerimizi baştan devre dışı bırakmak için 1 milyar dolar fazla verdik’’ dedi. Telecom Italia, İş Bankası ile birlikte GSM 1800 şebekesi ihalesini 2 milyar 525 milyon dolara kazanmıştı.

TÜRKİYE'de İş Bankası ile birlikte 2 milyar 525 milyon dolara üçüncü GSM şebekesi kurma ve işletme ihalesini kazanan Telecom Italia Mobile (TIM) Genel Müdürü Marco De Benedetti, Türkiye'de lisans alarak, dünyanın en büyük işlerinden birini başardıklarını söyledi. De Benedetti, ihalede rakipleri işin başında devre dışı bırakıp zaman kaybetmemek için 1 milyar dolar fazla fiyat verdiklerini açıkladı.

Benedetti, Türkiye'ye övgüler yağdırırken, ‘‘Türkiye pazarı güç odağımız olacak ve Güney Akdeniz'de yelpaze gibi yayılmamızda aktif rol oynayacak’’ dedi. Marco De Benedetti, İtalyan basının Türkiye ortaklığı ile ilgili kuşkulu sorularını yanıtlarken ‘‘Hiç şüpheniz olmasın. Türkiye dünya ekonomisinde saygın bir yeri olan ender ülkelerden. İnatla ve coşku ile gelişiyor. Türkler'in dinamizmi bizim teknolojimizle ortaya sağlam bir ortaklık çıktı’’ dedi.

TÜRKİYE MERKEZ

De Benedetti, haftanın üç gününü Ankara'da geçirdiğini hatırlatarak çalışmaların hemen başladığını ve yapılanmanın beklenenden çok daha olumlu geliştiğini söyledi.

De Benedetti, Güney Akdeniz'de Cebelitarık'tan Asya'ya kadar olan bölgedeki genişlemeyi Türkiye'den yönlendireceklerini ve Türkiye'ye komşu potansiyeli olan İran gibi ülkelerin pazarına da girmek istediklerini söyledi.

De Benedetti, ihale ile ilgili bazı kuşkuları da gidermek amacıyla şöyle konuştu:

‘‘Biz kumarımızı oyunun kurallarına göre oynadık. Yani, saydam bir ihale oldu. Bunda kimsenin kuşkusu olmasın. Rakiplerimizi daha işin başında saf dışı bırakmak için 1 milyar dolar fazlasını önerdik, zaman kaybını önledik. Hemen işimize başladık. Çünkü, Türkiye pazarı bizim uzun süredir üzerinde yoğunlukla çalıştığımız bir projeydi. Türkiye 65 milyon nüfusu olan bir ülke. Üstelik nüfusun büyük bir bölümü 25 yaşından küçük. Pasta da pay çok cazip. Bunun için ihalede ki riski karşılığını gördük. ‘‘Sınırsız Yaşam’’ sloganımızı önce Türkiye 'de başlatıp Güney Amerika'ya da yayılarak sürdüreceğiz. Bu arada fiyatları limite çekmek için rekabetten yararlanacağız.’’

Türkiye’ye yatırım en sağlam karar

MARCO De Benedetti, Telecom İtalia'nın İngiltere ve Almanya'daki cep telefonu ihalelerine GSM sistemi içermediği için girmeyeceklerini, şimdilik Türkiye ve Güney Amerika pazarının kendileri için yeterli olduğunu ifade ederek İtalyanlar'ın Türkiye'de yatırım yapmasının şimdilerde en kárlı ve sağlam karar gördüğünü vurguladı.

Benedetti, teknolojinin ilerlemesiyle büyük yeniliklere gidildiğini ve önümüzdeki günlerde İtalya'da yeni bir telefon kartı sistemi ile hertürlü alışverişin cep telefonu ile gerçekleşebileceğini de belirtti. De Benedetti ‘‘Paperless on line-Easybuy’’ sistemi ile cep telefonu sahiplerinin ekonomik bir kart değişimi'' ile her türlü alışverişin yapılabileceğini, kredi kartı şifresinin kart pini olarak uygulanmasının işlemleri kolaylaştıracağını da söyledi. Yeni sistemle internete girilebileceğini de hatırlatan De Benedetti, haber ajanslarına bağlanmayı, bahsi müşterekler oynanabileceğini, dünyanın belli başlı borsalarında hisse alım satımı yapılabileceğini hatta vergilerin, faturaların bile bu yoldan ödenebileceğini söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı