Ege Haberleri

EGE

  Telden heykeller

  Hürriyet Haber
  04.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.09.2000 - 00:01

  TELEFON tellerine hayat veren Lütfü Güngörer, sanatını Uluslararası İzmir Fuarı'na taşıdı. Kalıp kullanılmadan yapılan ve tekniğini sadece sanatçının bildiği heykeller görenleri hayrete düşürdü.

  35 yıl önce PTT'de çalışırken telefon telleriyle tanışan ve birkaç denemeden sonra heykel yapmaya başlayan sanatçı, topluma yön vermiş, iz bırakmış insanların heykellerini yapıp önemli olayları bu heykellerle canlandırarak bu güne kadar 70 eser oluşturdu.

  NASRETTİN Hoca hikayelerinden, Erkan Bebeğin Clinton'un burnunu sıktığı ana kadar birçok güncel ve tarihsel olayı, Barış Manço heykeller serisini ve bazı liderleri heykellerle tekrar canlandıran Vanlı sanatçı, ‘‘Amacım, Türkiye'yi dünya sanat tarihine taşımak’’ dedi.

  KÜLTÜR Bakanlığı Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nden ‘‘örgü tel heykel’’ sanatının telif hakkını da alan 62 yaşındaki Güngörer, ‘‘İnsanlara bilgilerimi aktarmak amacıyla bir kurs açmak ve kitap yazmak istiyorum. Ekip çalışmaları yaparak sanatı geliştirmek tek hedefim’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı