Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tel.tr ile web.tr geliyor

  Hürriyet Haber
  27.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 27.12.2000 - 00:01

  Türkiye'de internet alan adı uygulamalarında bir ilk daha gerçekleşiyor. ODTÜ İnternet Alan Adı Yönetimi, telefon numaralarının web adresi olarak alınabilmesine imkan veren 'tel.tr' ile adreslerde sınır koymayan 'web.tr' uygulamasını kullanıma açıyor.

  İnternet Üst Kurulu üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, Türkiye'de DNS alan adlarına (domain names.tr) ilişkin sistemin ve politikaların geliştirilmesi amacıyla DNS Çalışma Kurulu'nun oluşturulduğunu belirtti.

  Kurul'un bugüne kadar yaptığı toplantılarda DNS Sistemi'nin sorunları üzerine çalışmalar yaptığını ifade eden Akgül, bu arada da Türkiye'de alan adlarının geliştirilmesine ilişkin çalışmaları gündemine aldığını ifade etti.

  Türkiye'de internet alan adlarını zenginleştirmek istediklerini kaydeden Akgül, bunun için Türkiye'de herkesin telefon numarasını internette de web adresi olarak kullanabilmesini imkan sağlayacak ''tel.tr''yi kullanıma açmayı planladıklarını, bu konuda çalışmaların sürdüğünü belirti. Bir ya da iki ay içerisinde çalışmaların tamamlanacağını bildiren Akgül, şöyle konuştu:

  "tel.tr ile herkes sahip olduğu telefon numarasını web adresi olarak alma imkanı bulacak. Eğer arkadaşınızın telefonunu biliyorsanız onun web sayfasına bağlanabileceksiniz. Ve ona mail atabileceksiniz. Adresler telefon numarası sonrası tel.tr yazılmış şekilde oluşacak."

  WEB. TR

  Alan adı bantını genişletmek üzere web.tr uygulamasının da başlatılacağını belirten Akgül, tel.tr'de kişilerin sadece telefon numaralarını internet adresi olarak alabilirken, web.tr'de sınırlama olmaksızın istedikleri isimleri üzerlerine kaydettirebileceklerini söyledi. Akgül, 'tel.tr'de olduğu gibi ''web.tr''de de istenilen isim sonrasında web.tr eklenmesi gerektiğini söyledi.

  Akgül, öte yandan Türkiye'de alan adı alınmasını daha da kolaylaştırmanın yöntemleri üzerinde de çalıştıklarını bildirdi. İsteyenlerin kısa bir formalite sonrası istediği adresi alabilmesi için planlamalar yaptıklarını kaydeden Akgül, şu ana kadar kişilerin kendi isimlerine aldıkları ''nom.tr'' uygulamasının da kısa bir süre sonra değişeceğini belirtti.

  İnternet Üst Kurulu üyesi Akgül, bu uygulamanın ''name.tr'' olarak değişeceğini, kişilerin isim, soy isimlerinin ardına .name.tr ekleyerek internet adreslerine sahip olabileceklerini kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı