Tel örgüler çekilmeye başlandı

TURAN KASAP (KOSOVA –PRİŞTİNE ) – DHA
19.07.2015 - 12:48 | Son Güncelleme:

Macaristan’ın yasadışı göçü engellemek için 13 Temmuz tarihinde 4 metre yüksekliğinde ve 175 kilometre uzunluğunda Sırbistan sınırına çekmeye başladığı tel örgü işlemleri tüm hızıyla devam ediyor.

Macaristan televizyonu önceki akşam, tel duvarın çekilme çalışmaları ve arazinin havadan görüntülerini yayınladı.

Tel örgüsü için dört metre yüksekliğinde demirler yerleştirilmeye başladı. 175 kilometrelik tel örgülü duvarın inşasında 900 Macaristan askeri çalışıyor.

Macaristan Savunma Bakanı Csaba Hende, 150 metrelik alanda deneme amaçlı başlanan tel örgü çekme işleminin tamamlandığını belirterek, “dört değişik teknoloji kullanarak 150 metrelik alana deneme amaçlı tel örgü çekimini tamamladık” dedi .

Bakan Hende,175 kilometrelik Macar-Sırp sınırında dört değişik teknoloji kullandıklarını söylerken, “aralarından birini ya da daha fazlasını seçerek tel örgü çekme işleminde kullanacağız” dedi.

Sırbistan Hükümeti tepkili

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç’in başkanlığında düzenlenen, Sırbistan Hükümetinin toplantısında, tel duvar da masaya yatırıldı.

Toplantıda, sınırdaki tel duvarın örülmesi konusunda, Macaristan Hükümeti’nin Sırbistan Hükümeti ile hiçbir görüşmede bulunmadığı için üzüntü duyulduğu ve bu nedenle tepkili oldukları belirtildi.

Başbakan Vuçiç ise “En kısa zamanda bu konuyu Brüksel’de görüşeceğiz” derken, “Bu Modern Berlin Duvarı’nın , yasa dışı göçü engelleyemeyeceği kanısında olduğunu belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı