Dünya Haberleri

  Tel askıyla karısına kürtaj yapan 'Tanrı' (?)

  Doğan ULUÇ
  25.11.2009 - 07:55 | Son Güncelleme:

  Orta yaşlı adam ilkin Mandy Mullen'i uyardı. ''Kımıldamadan otur, gözlerini kırpma bana bakarken.'' Mandy ''Peki.'' dedi, seans başladı. Beklentilerinin gerçekleşmesi umudundaki mağaza tezgahtarı kız anlatıyor: ''Scientology Kilisesi'ne test almak için gittim, zeka derecemin iki misline çıkacağını, kendime güvenim artacağını vaat ettiler. Daha da önemlisi doğumda sahip olduğum omurga çarpıklığının da düzeleceğini söylediler.''

  150 dolarlık seans parasını çok bulduğunu, annesinin küplere bineceğini söylediğinde kilise yetkilisi ''Hep ananın eteğine mi yapışacaksın? Bu kurs senin geleceğinin yatırımı'' diye azarladı. Bir dükkanda tezgahtarlık yapan 19 yaşındaki Mandy sesini çıkarmaya cesaret edemedi. İki saatlik seans boyunca yetkili dizi hakaretler sıraladı: ''Suratına baktığımda kusmak geliyor içimden. Karşımda koca bir salak gibi oturuyorsun.''

  Seans bitti, Mandy önüne atılan oltayı yutmuştu, sonraki günlerde 1000 dolar ödeyerek dört ayrı kurs aldı. Ama bu arada çok şeyler gördü,  dramatik olaylara şahit oldu. ''Genel toplantılarda kilise personeli 'Bu gezegen sizin ama aklınız fikriniz para. Son kuruşuna kadar tüm paranızı kiliseye vermelisiniz.Vermezseniz sindirici ajan olacaksınız'' diye tehdit savuruyordular. Yaşlı bir adam '' Tüm paramı size verdim, kuruşum kalmadı'' derken ağlıyordu. Gözlerim açıldı, terkettiğim aile evine döndüm. Sırtımdan 100 kiloluk bir asalak kalkmıştı.''

  Mandy Norveç'li yaşıtı Kaja Ballo'nun dramını duymamıştı. Ünlü devlet adamı Olav Ballo'nın Nice'de eğitim gören hayat dolu kızı Mandy gibi bir Scientology testi aldıktan üç saat sonra kaldığı apartman balkonundan atlayarak intihar etti. Bıraktığı bir notta ''Hiç bir işe yaramayan biriyim ben''diyordu.

  İzleyicilerine sorarsanız ''Scientology'' bir din, kurucusu Ron Hubbard ise 'Tanrı.'' Sözde din 163 ülkede, 7,300 grup, misyon ve kilisede faaliyet gösteriyor. 8 milyonu aşkın üyesi var. Scientology'yi 1952'de başlatan bilim-kurgu yazarı Hubbard, Guinnes Rekorlar Kitabı'na göre 71 dile çevrilen 1,084 kitabıyla dünyanın en fazla kitabı basılan yazar. 'Dianetics' adlı kapsamlı öğretiler dizisinde Hubbard insanların dünyaya sıkışıp kalmış 'Theatan' denilen ölümsüz ruhlar olduğunu iddia ediyor.

  California'daki çiftliğinde 1986'da 74 yaşında ölen Hubbard renkli ve gizemli bir kişiliğe sahip. Üç kez evlenmiş, yedi çocuk babası. 2.Dünya Harbi'nden sonra meteliksiz kalan Hubbard bıraktığı serveti 600 milyon dolar. Scientology'nin başına geçmesi beklenen küçük oğlu eşcinsellik utancına kapılarak 22 yaşında intihar etti. Büyük oğlu Ron De Wolfe babasının ölümünden üç yıl önce bir Penthouse röportajında Hubbard'ın  yalnızca seks, para, içki ve uyuşturucuyla ilgilendiğini açıklamış, ''Tel askı kullanarak hamile annemin çocuğunu düşürmeye çalışırken gördüm'' demişti. Bir İngiliz diplomat grubuna göre Hubbard sahtekarın teki.

  Scientology'nin şimdiki lideri David Miscavige, sözde dinin en ünlü destekçisi ise aktör Tom Cruise. Cruise'a ilaveten eşi Katie Holmes, John Travolta, Kirstie Alley, Mimi Rogers, Anne Archer, Elvis'in kızı Lisa Marie gibi Hollywood şöhretleri de liste başında. Karşıtları, Cruise'un kızı Suri'nin Hubbard'ın saklı spermiyle dünyaya geldiğini ileri sürüyor.

  Beyin yıkama, kişilik geliştirme için asılsız yöntemler kullandıkları öne sürülen Scientology idarecileri aleyhinde son 40 yılda açılan davalar 6 binin üstünde. Gene de yeni dini öğrenmek için malını, mülkünü feda eden gabilerin aileleri mahkeme kapılarını aşındırmaya devam ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı