Gündem Haberleri

  Tekzip metni

  Hürriyet Haber
  20.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  19.08.2005 tarihli Hürriyet Gazetesi nüshasının 20. sayfasında "Devletin binasını liseye değil de dershaneye verdiler" başlıklı haber yazısı gerçeğe aykırı olduğu gibi müvekkilimin kişilik haklarına da saldırı niteliğindedir. Zira;

  Şirketimizin yazıda adı geçen şahısla hiçbir bağlantısı yoktur. Şirketimiz Yozgat ve ilçelerinde dershane, yurt ve etüt eğitim merkezleri işletmek suretiyle Yozgat’ın eğitim öğretim seviyesini yükseltmek için çaba sarf etmektedir. Bu tür bir kurumun takdir edileceği yerde ilgisi olmayan kişi ve kurumlarla bağdaştırılarak aşağılamaya çalışmak basın ahlakına yakışmayan davranışlardır.

  Yazının tamamı dikkate alındığında devlet kurumları ve şirketimiz tarafından sanki yasalara aykırı bir iş yapılmış havası vererek okuyuculara karşı ilgili kurumları küçük düşüren ifadeler kullanılmıştır.

  Adı geçen okulun sanki bedelsiz olarak şirketimize devredildiği ima edilerek devletin saygın kurumlarını da sanki suç işlemiş gibi göstererek bu yönde kamuoyu oluşturmaya çalışmak basın ilke ve ahlakıyla bağdaşmamaktadır. Haber yazısında protokolün jet hızıyla onaylandığı ifade ediliyor. Oysa devlet görevlilerinin işlerini hızlı yapmaları halinde basın tarafından takdirle karşılanması gerekirken eleştirilmesi basın ilke ve anlayışına ters düşer.

  Adı geçen okul şirketimize bedelli ve süreli olarak ortak kullanıma açılmıştır. Okul 8 yıl sonra boşaltılıp kullanılır halde ve donatımı ile birlikte idareye devredilecektir. Dolayısıyla şirketimiz ciddi maddi yükümlülük altına girmiştir.

  Binanın her türlü elektrik, su ve benzeri giderleri ile kullanımdan doğacak bakım ve onarımı şirket tarafından yapılacaktır.

  Süresi bitiminde binanın kullanılabilir halde teslim edilip edilmediği hususunda Milli Eğitim Müdürlüğü teknik elemanları rapor tanzim edecektir. Görülen eksiklikler şirket tarafından en geç 30 gün içerisinde tamamlanacaktır.

  Şirket binayı protokolde belirtilen amaç dışında (eğitim hizmetleri) kullanmayacak, devredemeyecek ve kiraya veremeyecektir.

  Laboratuvarlar, kütüphane, konferans salonu vb. gibi ihtiyaç duyulan alanlar İmam Hatip Lisesi’yle ortak kullanılacaktır.

  Açılacak üniversite hazırlık kursuna her yıl Sarıkaya İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden en az 10 öğrenci ücretsiz alınacaktır, diğerlerine ise % 50 indirim yapılacaktır.

  Basın Yasası, Basın Ahlak İlkeleri, MK, BK, AİHS’in ilgili maddelerine tamamen aykırı, "çamur at tutmazsa izi kalır" zihniyetiyle yapılan bu haksız yayınınızı şiddetle kınadığımızı belirtir, bu açıklamamızın aynı sayfada aynen ve yasal koşullara uygun olarak yayınlanmasını talep eder, aynı zamanda tüm yasal haklarımızı saklı tuttuğumuzu bilvekale bildiririm.

  Keşideci Vekili:

  Av. Ersoy ERDOĞMUŞ
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı